Δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης μαθητών/-τριών με θέμα “Πρόληψη Ατυχημάτων”

Απρ 202422

Την Τετάρτη 17/4/2024 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας δράσεις και παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης  των μαθητών/-τριών των Α’,Β’,Γ’ και Δ΄ τάξεων από το Υπουργείο Υγείας και την 3η ΥΠΕ, στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο, με θέμα «Πρόληψη ατυχημάτων».

AyPrURv8u MJdKtc6V fqnZnMBA

Οι μαθητές/-τριες συμμετείχαν ενεργά κατά τη διάρκεια των δράσεων και η ομαδική συζήτηση που πραγματοποιήθηκε περιλάμβανε πέντε άξονες – υποενότητες: (α) στο πώς οι μαθητές ορίζουν την έννοια του ατυχήματος, (β) σε ποιες ηλικιακές ομάδες θεωρούν οι μαθητές/-τριες ότι είναι πιο πιθανόν να συμβούν τα ατυχήματα και για ποιο λόγο το πιστεύουν αυτό, (γ) στους χώρους όπου μπορούν να συμβούν τα ατυχήματα, αναφερόμενοι κυρίως σε χώρους του σχολείου και του σπιτιού (καρέκλα ,καναπές ,σκάλες, θρανία, αιχμηρά αντικείμενα, καινούργια βιβλία ,ξύστρες, ψαλίδια κ.α.), (δ) στα είδη ατυχημάτων (πνιγμός, δηλητηριάσεις, τροχαία, κατάποση χημικών ουσιών, πτώσης από ύψος, ηλεκτροπληξία )και τις επιπτώσεις που αυτά επιφέρουν στην υγεία του ανθρώπινου οργανισμού (κρανίο-εγκεφαλικές κακώσεις ,κατάγματα, εγκαύματα ,παράλυση κλπ.), (ε) στους τρόπους αποφυγής ή μείωσης των ατυχημάτων.

MUzwR88jGOXdQuTG

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Άννα Καρανικοπούλου, νοσηλεύτρια του Κέντρου Υγείας Αμυνταίου, που ανταποκρίθηκε θετικά στο αίτημά μας και επισκέφτηκε το σχολείο μας για την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.

Πέτρος Ν. Μηλώσης

7/8/1964: Η Τουρκία βομβαρδίζει θέσεις των Ελληνοκυπρίων στην Κύπρο.