Σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821

Μαρ 202423

25 Mαρτίου, ημέρα εθνικής γιορτής, ημέρα επετείου της επανάστασης του 1821, ημέρα κατάνυξης για την Ορθοδοξία.

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/-τριες των Ε’ και Στ’ τάξεων αφηγήθηκαν τα γεγονότα της εποχής, «με τη βοήθεια της επιστήμης και … της μηχανής του χρόνου έφεραν του ήρωες του 1821 στο σχολείο μας», παρουσίασαν θεατρικά δρώμενα και τραγούδησαν τραγούδια που γράφτηκαν για την περίοδο της επανάστασης, περνώντας το μήνυμα ότι η ελευθερία είναι αναμφισβήτητο και αναφαίρετο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να τη σέβεται και να την υπερασπίζεται.

NcGFbjFI 1adYCzq4tRA1oZM6Ak

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε το λόγια που είπε ο Κολοκοτρώνης στα παιδιά του σήμερα:

«Παιδιά μου, να μην έχετε πολυτέλεια, να μην είσαστε με τις ώρες στα κινητά και στα ηλεκτρονικά. Να σκλαβωθείτε στα γράμματα σας. Να ακούτε τις συμβουλές των δασκάλων, των γονιών σας και των γεροντότερων και κατά την παροιμία,  «μύρια ήξευρε και χίλια μάθαινε».

9E3ZPrub VnsoriQS uRHIdZrf

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς τους.

Πέτρος Ν. Μηλώσης

Μάρτιος 2024

11/7: Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών
    Η 11η Ιουλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Πληθυσμών το 1990 για να κάνει γνωστό στο ευρύ κοινό τα προγράμματα του «Ταμείου για τον Πληθυσμό» (UNFPA), ενός οργανισμού του ΟΗΕ που προωθεί το δικαίωμα κάθε άνδρα, γυναίκας και παιδιού στην υγεία και τις ίσες ευκαιρίες. Το «Ταμείο» σχεδιάζει και υλοποιεί πολιτικές και προγράμματα περιορισμού της φτώχειας, αντισύλληψης, ασφαλούς κύησης, πρόληψης και αντιμετώπισης του AIDS και ισότητας των δύο φύλων.