Η ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΔΙΑΣΩΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΦΙΛΩΤΑ.

Απρ 20135

Με αιτία και αφορμή τις επαναλαμβανόμενες ασθενείς σεισμικές δονήσεις στην περιοχή μας, το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου Φιλώτα, πήρε την απόφαση να καλέσει την Εθελοντική Διασωστική Ομάδα της Πτολεμαΐδας ώστε να ενημερώσει σχετικά τους μαθητές του Σχολείου.  Οι εθελοντές ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμα και την Πέμπτη  4/4/2013 βρέθηκαν στον χώρο του Σχολείου και παρουσίασαν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν σε ανάλογες περιπτώσεις και σε περιπτώσεις ατυχημάτων.

Έτσι στο Νηπιαγωγείο και στις τρεις πρώτες τάξεις του Δημοτικού παρουσιάστηκε  το πρόγραμμα «Πρόληψη και προστασία από τον σεισμό» και στις τρεις τελευταίες τάξεις του Δημοτικού το πρόγραμμα «Πρώτες Βοήθειες».

Το Δ/Σ του Συλλόγου Γονέων των Μαθητών του Δημοτικού Σχολείου θέλει να ευχαριστήσει θερμά την Εθελοντική Διασωστική Ομάδα Πτολεμαΐδας καθώς και τους Συλλόγους Διδασκόντων του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου για την συνεργασία.

Με τιμή το

Δ/Σ