Το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Δήμο Οιχαλίας του νομού Μεσσηνίας , περίπου 30 χμ. μακριά από την πόλη της Καλαμάτας και είναι το μεγαλύτερο σχολείο που εδρεύει στο Δήμο. Βρίσκεται σε μια περιοχή με πολύπλοκα κοινωνικά, πολιτιστικάκαι οικονομικά χαρακτηριστικά και έχει ιδιαιτερότητες τέτοιες που ενδεχομένως το διαφοροποιούν από κάποια σχολεία που βρίσκονται γεωγραφικά κοντά του. Οι μαθητές και οι οικογένειές τους αποτελούν ένα πολυσύνθετο μωσαϊκό που απαρτίζεται από πληθυσμούς πολυποίκιλων κοινωνικών, οικονομικών, πολιτιστικών και μορφωτικών χαρακτηριστικών, καθώς και από ένα ποσοστό αλλοδαπών και ευπαθών και ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων.

Οι μαθητές μας προέρχονται από 10 διαφορετικά κοινοτικά διαμερίσματα, ελληνικής ιθαγένειας οι περισσότεροι, υπάρχει όμως και κάποιος αριθμόςαλλοδαπών  μαθητών , αλλά και μαθητών που ανήκουν στη φυλή των Ρομά.

Το σχολικό έτος 2023-2024 λειτουργεί ως 7/θέσιο με 130 μαθητές περίπου .

Όραμα του σχολείου μας είναι ένα σχολείο σύγχρονο, δημοκρατικό, ανοιχτόστην κοινωνία, ένα σχολείο που σέβεται την παράδοση αλλά και τηδιαφορετικότητα, καθώς και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της ταυτότητας των μαθητών του. Θέλουμε ένα σχολείο στο οποίο ο μαθητής θα είναι το επίκεντρο τωνόποιων αλλαγών, ένα σχολείο που να έχει ως στόχο τη βελτίωση της ποιότητας που παρέχει, ένα σχολείο με περιβαλλοντικές ευαισθησίες, με ενεργή και βιωματική συμμετοχή των μαθητών του στην εκπαιδευτική διαδικασία, που να ενθαρρύνει, να προτρέπει, να εμπνέει. Ένα σχολείο που να ανταποκρίνεται στις διαφορετικές ανάγκες και ικανότητες των μαθητών του, ένα σχολείο που λειτουργεί στα πλαίσια της συνεργατικότητας, της αλληλεγγύης και του ομαδικού πνεύματος.

27/4/1941: Αυτοκτονεί η συγγραφέας Πηνελόπη Δέλτα σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την κατάληψη της Αθήνας από τους Γερμανούς.
Ήταν η πρώτη συγγραφέας που έγραψε παιδικά βιβλία στη δημοτική γλώσσα. Μερικά από αυτά είναι: Ο Μάγκας, Τρελαντώνης, Στα μυστικά του βάλτου.