Η Σχολική μας Μονάδα

Το 4/θέσιο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης λειτουργεί σε σχολικό κτιριακό συγκρότημα που βρίσκεται στην οδό Ακαδημίας 12 στην Τρίπολη.

Για αρκετά σχολικά έτη από την ίδρυσή του (1972) λειτουργούσε ως 1/θέσια  Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.) ενώ από το σχολικό έτος 2004-2005 πραγματοποιήθηκε η προαγωγή του από 3/θέσια σε 4/θέσια Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.).

Είναι στελεχωμένο με μόνιμο προσωπικό καθώς και με προσωρινούς/ές αναπληρωτές/τριες με συμβάσεις εργασίας ετήσιας διάρκειας (Ι.Δ.Ο.Χ.). Εκτός από τους εκπαιδευτικούς με την ειδικότητα του Ειδικού Παιδαγωγού (δασκάλου/ας ειδικής αγωγής) και της Φυσικής Αγωγής (γυμνάστριας) έχει τοποθετηθεί και υπηρετεί Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Ε.Ε.Π.) κλάδων Ψυχολόγων, Κοινωνικών Λειτουργών, Θεραπευτών του Λόγου, Σχολικών Νοσηλευτών & Φυσιοθεραπευτών καθώς και Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό (Ε.Β.Π.).

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου