Προσβασιμότητα στους χώρους

Η πρόσβαση των μαθητών/τριών στο διδακτήριο πραγματοποιείται από την κεντρική είσοδο του σχολικού συγκροτήματος επί της οδού Ακαδημίας 12 στην οποία έχει τοποθετηθεί και ράμπα (κεκλιμένο επίπεδο, διάδρομος με κλίση) για την διευκόλυνση όλων των μαθητών/τριών οι οποίοι/ες αντιμετωπίζουν προβλήματα στην κίνηση ή μετακινούνται με την χρήση αναπηρικού αμαξιδίου. Αντιστοίχως έχει τοποθετηθεί ράμπα (κεκλιμένο επίπεδο, διάδρομος με κλίση) και στην μία από τις δύο εισόδους-εξόδους από και προς τον προαύλιο χώρο της Σχολικής Μονάδας.

Στις τουαλέτες της Σχολικής Μονάδας υφίσταται μία (1) τουαλέτα για την εξυπηρέτηση των μαθητών/τριών οι οποίοι/ες μετακινούνται με την χρήση αναπηρικού αμαξιδίου ενώ έχουν τοποθετηθεί νιπτήρες, βρύσες (με ειδικό διακόπτη) και καθρέπτες κατάλληλα προσαρμοσμένοι για την απρόσκοπτη διευκόλυνση της εξυπηρέτησης τυχόν άρση δυσχερειών στην κίνηση κατά την υγιεινή των μαθητών/τριών.