Το Διδακτήριό μας

Εσωτερικός χώρος 1

Το 4/θέσιο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης λειτουργεί σε κτιριακό συγκρότημα που βρίσκεται στην οδό Ακαδημίας 12 στην Τρίπολη. Το συγκρότημα αυτό κατασκευάστηκε για να στεγάσει σε σύγχρονους χώρους και υποδομές (εργαστήρια φυσικών επιστημών, βιβλιοθήκη, αίθουσα εκδηλώσεων, αίθουσες διδασκαλίας κλπ) την Παιδαγωγική Ακαδημία Τρίπολης (Π.Α.Τ.) και αποδόθηκε σε χρήση απ΄αυτήν το ακαδημαϊκό έτος 1984-1985 έως το ακαδημαϊκό έτος 1988-1989 οπότε και έπαυσε η λειτουργία των Παιδαγωγικών Ακαδημιών σε όλη την χώρα (οι οποίες λειτουργούσαν από το 1933). Στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκε εκτός από τη στέγαση του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Τρίπολης και για τη στέγαση του Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου Τρίπολης έως την κατάργησή του και την αντικατάστασή του από το 4ο Γενικό Λύκειο Τρίπολης.

Συστεγάζεται με: α) το 4ο Ημερήσιο Γενικό Λύκειο Τρίπολης, β) την  Ένωση Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (Ε.Λ.Μ.Ε.) Αρκαδίας και γ) το Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) Πελοποννήσου της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτ/θμιας & Δευτ/θμιας Εκπαίδευσης Πελοποννήσου. Όμορές του Σχολικές Μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης είναι: α) το 2ο 2/θέσιο Νηπιαγωγείο Τρίπολης (ταχυδρομική διεύθυνση: Ακαδημίας 12 με είσοδο από την οδό Οπλαρχηγού Σεχιώτη) και β) το 11ο 12/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης (ταχυδρομική διεύθυνση: Ακαδημίας 10)

Το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τρίπολης ιδρύθηκε ως «Ειδικόν σχολείον Παιδαγωγικής Ακαδημίας Τριπόλεως» στις 20-9-1972 με την αριθμ. 120883/20-9-1972 Κ.Υ.Α. (ΦΕΚ 793 Β΄) και λειτουργούσε εντός της Παιδαγωγικής Ακαδημίας Τρίπολης (αρχικά στο παράπλευρο διδακτήριό της στην οδό Ακαδημίας 10 και στη συνέχεια στο συγκεκριμένο κτιριακό συγκρότημα) για την πρακτική άσκηση-εκπαίδευση και εξοικείωση των σπουδαστών των Παιδαγωγικών Ακαδημιών στην Ειδική Αγωγή & Εκπαίδευση (τότε Παιδαγωγική Αποκλινόντων Νηπίων-Παιδιών-Εφήβων).Λειτούργησε για αρκετά σχολικά έτη ως 1/θέσια  Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής (Σ.Μ.Ε.Α.) και από το σχολικό έτος 2004-2005 πραγματοποιήθηκε η προαγωγή της από 3/θέσια σε 4/θέσια Σχολική Μονάδα Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (Σ.Μ.Ε.Α.Ε.).

Εσωτερικός χώρος 2

Οι χώροι οι οποίοι χρησιμοποιούνται για τις ανάγκες της Σχολικής Μονάδας διαμορφώθηκαν στην τωρινή τους μορφή το σχολικό έτος 2007-2008 κ.ε. ώστε στοιχειωδώς να ικανοποιούνται και κατά το ελάχιστο δυνατό οι ανάγκες λειτουργίας της με επίκαιρο πάντοτε το αίτημα της κατασκευής ενός σύγχρονου διδακτηρίου με τις προβλεπόμενες κτιριακές προδιαγραφές για τα άτομα με αναπηρίες (ΑμεΑ) ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (ε.ε.α.). Δυστυχώς έως και σήμερα οι προσπάθειες αυτές δεν τελεσφόρησαν.

χώρος ΕΝ Γ ΕΔΣ Τρίπολης νο2