Οι αίθουσες των ειδικοτήτων

Αίθουσα Συναισθηματικής Υποστήριξης και Κοινωνικών Δεξιοτήτων

Στόχος: Να προσφέρει συναισθηματική υποστήριξη και ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων, με έμφαση στην επικοινωνία.

Περιεχόμενο:

– Ψυχολογική Υποστήριξη; Ανάπτυξη συναισθηματικής ρύθμισης και αυτοεκτίμησης.

– Κοινωνικές Δεξιότητες Δραστηριότητες που προάγουν τις κοινωνικές αλληλεπιδράσεις και την επίλυση συγκρούσεων.

Προσωπικό: Ψυχολόγος και κοινωνικός λειτουργός

1. Αίθουσα Σωματικής Υγείας και Ανάπτυξης

Στόχος: Να προάγει τη σωματική υγεία, την ευημερία και την επικοινωνία.

Περιεχόμενο:

-Υγιεινή και Πρόληψη: Εκπαίδευση σε προσωπική υγιεινή, διατροφή και πρόληψη ασθενειών.

-Ασκήσεις κινητικότητας και ευλυγισίας

– Προσαρμοσμένη φυσική αγωγή: Ειδικά διαμορφωμένα προγράμματα ανάλογα με τις ανάγκες κάθε μαθητή.

– Ομαδικά παιχνίδια και δραστηριότητες: Για την ενίσχυση της συνεργασίας και της κοινωνικοποίησης.

– Αποκατάσταση και ενδυνάμωση

– Ασκήσεις κινησιοθεραπείας: Βελτίωση της κινητικής λειτουργίας των μαθητών μέσω εξατομικευμένων προγραμμάτων.

Προσωπικό: Σχολικός νοσηλευτής, εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής, φυσικοθεραπευτής

1. Αίθουσα Εργοθεραπείας, Εναλλακτικής και Επαυξητικής επικοινωνίας

Στόχος: Να συνδυάσει την ανάπτυξη κινητικών δεξιοτήτων με την υποστήριξη της σχολικής απόδοσης και της επικοινωνίας.

Περιεχόμενο:

-Εργοθεραπεία: Ανάπτυξη δεξιοτήτων καθημερινής ζωής και κινητικών ικανοτήτων.

-Σχολική Υποστήριξη: Υποστήριξη στις σχολικές εργασίες και στρατηγικές μάθησης.

-Ανάπτυξη Επικοινωνιακών Δεξιοτήτων: Ανάπτυξη δεξιοτήτων έκφρασης και

Ενίσχυση κατανόησης

-Ενσωμάτωση στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα: Προσαρμογή και Χρήση των εργαλείων για την υποστήριξη της μάθησης και την ενίσχυση της συμμετοχής των μαθητών στις τάξεις.

-Καλλιέργεια αυτονομίας: Στόχος να γίνουν οι μαθητές πιο ανεξάρτητοι στην επικοινωνία τους, μειώνοντας την εξάρτησή τους από το προσωπικό.

Προσωπικό: Εργοθεραπευτής, Λογοθεραπευτής και όλες ειδικότητες ΕΕΠ και εκπαιδευτικοί ειδικοί αγωγής1000004001

1. Αίθουσα Λογοθεραπείας και Αίθουσα Υγείας και Ευημερίας

Στόχος: Η αίθουσα λογοθεραπείας είναι  ένας  ειδικά διαμορφωμένος  χώρος που ενισχύει την επικοινωνία και την ανάπτυξη λόγου των μαθητών. Εδώ είναι μερικές ιδέες για τη λειτουργία της αίθουσας.

-Αξιολόγηση και Παρέμβαση

-Εξατομικευμένα προγράμματα παρέμβασης**: Στόχος η ενίσχυση του λόγου, της κατανόησης και της εκφραστικής ικανότητας του μαθητή.

-Προγράμματα Επικοινωνίας

Προσωπικό: Λογοθεραπευτής

Η αίθουσα “Υγείας και Ευημερίας” στοχεύει στη σωματική και ψυχική ευεξία των μαθητών

-Σωματική Υγεία

– Προώθηση της υγιεινής ζωής μέσω της εκπαίδευσης για την υγιεινή διατροφή και την άσκηση.

– Ενσωμάτωση δραστηριοτήτων που προάγουν τη φυσική ευεξία, όπως ασκήσεις χαλάρωσης και αναπνοής.

Προσωπικό: Σχολικός νοσηλευτής