Επιμορφώσεις σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας

γΓια ακόμη μια χρονιά το Σχολείο μας υλοποίησε επιμορφώσεις στους Εκπαιδευτικούς σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας, οι οποίες ολοκληρώθηκαν σε 6 συναντήσεις. Στόχος των επιμορφώσεων ήταν  η ενίσχυση του ρόλου του εκπαιδευτικού και η ενίσχυση των συναδελφικών σχέσεων και η διαχείριση της σχέσης εκπαιδευτικού – μαθητή – γονέα.

α

Στο πλαίσιο της διασύνδεσης Σχολείου-Οικογένειας, οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν και σε δύο συναντήσεις μαζί με τους γονείς του σχολείου, όπου μέσα από βιωματικές δράσεις, συνεργάστηκαν και ανέδειξαν την αξία της Διαφορετικότητας και βρήκαν τρόπους για να ενισχύσουν την Ψυχική τους Ανθεκτικότητα.

δΕυχαριστούμε την κα Πράσινου Ευαγγελία, Κοινωνική Λειτουργό, για την συνεργασία.

εβ