Δράσεις στην πολη

IMG 6689abbb1301577af1773d9871c0a27d VΜε βάση τον τριμηνιαίο προγραμματισμό αλλά και τον προγραμματισμό για τα εργαστήρια δεξιοτήτων, οι μαθητές του 2ου τμήματος συνοδευόμενοι από τη δασκάλα της τάξης κα Τριανταφύλλου αλλά και την κον. λειτουργό του σχολείου κα Πράσινου μετέφεραν στον σύλλογο ΑμεΑ Αρκαδίας σακούλες με καπακια.που συλλέγονται στο χώρο του σχολείου. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το πάρκο Φιλοδενδρων στην Πλατεία Άρεως και την παιδική χαρά.

Η παραπάνω επίσκεψη είχε ως στόχο οι μαθητές:

α) Να αντιληφθούν τις αλλαγές του καιρού

β) Να έρθουν σε επαφή με τη φύση μέσα από επίσκεψη στο Πάρκο Φιλοδένδρων της πλατείας Άρεως για τη συλλογή υλικών χρήσιμων για κολάζ και άλλες δραστηριότητες.

γ) να κυκλοφορήσουν με ασφάλεια στην πόλη μας σύμφωνα με τον προβλεπόμενο Κ.Ο.Κ. αλλά και να μάθουν έννοιες όπως το αριστερά, δεξιά, πίσω, μπροστά, ευθεία, κοντά, μακριά, πριν, μετά.

δ) Να πραγματοποιήσουν δομημένο παιχνίδι σε παιδική χαρά της πόλης

ε) Να μάθουν να επαναχρησιμοποιούν υλικά που θεωρούσαν άχρηστα και να δημιουργούν νέα χρήσιμα αντικείμενα με τη φαντασία

στ) Να καταλάβουν πως οι άνθρωποι ενωμένοι και αγαπημένοι μπορούν να κερδίσουν και να κάνουν τα όνειρα τους αληθινά.