Απλώνω Ευτυχία

“Απλώνω Ευτυχία”

Brown Aesthetic Nature Autumn Photo Collage 20240520 091333 0000Στo πλαίσιo των στόχων του σχολείου για την προαγωγή του εθελοντισμού, του πνεύματος αλληλεγγύης, αλλά και των εργαστηρίων δεξιοτήτων για την καλλιέργεια της αλληλεγγύης και της ευαισθητοποίησης των παιδιών, άρχισε να εκπονείται η δράση:  «Απλώνω ευτυχία – Δυναμώνω τη Φλόγα της καρδιάς» η οποία υλοποιείται πανελλαδικά και σε άλλα σχολεία.  Η δράση μέσα από διάφορα βήματα ολοκληρώθηκε με το άπλωμα της μπουγάδας μας και μουσικοκινητικές δραστηριότητες και χορό. Απλώσαμε «την μπουγάδα της ΕΥΤΥΧΙΑΣ», δηλαδή μπλούζες στις οποίες οι έξι μαθητές του 2ου τμήματος του Ειδικού Δημοτικού σχολείου Τρίπολης μαζί με τη δασκάλα τους Άννα Τριανταφύλλου  έχουν αποτυπώσει με λόγια και σχέδια τι αποτελεί για τον καθένα ευτυχία. Η δράση μας υλοποιήθηκε στην πλατεία Πετρινού όπου οι μαθητές παρευρέθηκαν συνοδευόμενοι από την δασκάλα τους Άννα Τριανταφύλλου, την κοινωνική λειτουργό του σχολείου Παναγιώτα Πράσινου και τους γονείς τους. Στο τέλος μοιράσαμε στους περαστικούς, τους εργαζόμενους των τοπικών επιχειρήσεων και στους καθήμενους των καφέ χαρτάκια με σημειώματα ευτυχίας.

Στόχος μας είναι να συνδράμουμε στο να ανάψει μέσα σε όσους/ες δουν τις φανελίτσες το φως που θα τους/τις βοηθήσει να διακρίνουν ότι η ευτυχία είναι στα απλά και καθημερινά της ζωής.  Σε αυτά που βρίσκονται γύρω μας – κοντά μας.  Μέσα από τις φανέλες μας θα δώσουμε ιδέες για το πού μπορεί να βρει κανείς την Ευτυχία. Στόχος μας είναι να μαζευτούν πολλές: δεκάδες, εκατοντάδες, χιλιάδες που θα ανάψουν αυτή τη φλόγα . Το τελευταίο μέρος της δράσης, έχει να κάνει με το πώς εμείς που γνωρίζουμε τι είναι ευτυχία, μπορούμε να συμβάλουμε στο να νιώσουν ευτυχία άνθρωποι που περνούν δύσκολα και έτσι θα βοηθήσουμε στην ενίσχυσή του Συλλόγου Γονέων με Νεοπλασματική ασθένεια ΦΛΟΓΑ με ένα μικρό χρηματικό ποσό που συγκεντρώσαμε εμείς και φίλοι μας.