Η Ολυμπιακή Φλόγα στην πόλη μας!

Η Ολυμπιακή Φλόγα έφτασε στην πόλη μας και εμείς δεν γινόταν να λείπουμε!

Ανώνυμο σχέδιο 6

Εκπαιδευτικοί του σχολείου και γονείς συνόδευσαν ομάδα μαθητών ώστε να ζήσουν από κοντά αυτή τη μοναδική εμπειρία!

Προετοιμαστήκαμε κατάλληλα και με τα πανό μας πήγαμε να υποδεχτούμε την ολυμπιακή φλόγα! Φωτογραφηθηκαμε όλοι μαζί αλλά και με τον ένα λαμπαδηδρόμο γιατί αυτή είναι μια μοναδική εμπειρία που αξίζει να ζήσουν όλοι! Χειροκροτησαμε και τιμήσαμε την όμορφη διοργάνωση! Νιώσαμε περήφανοι που ξεκινούν τόσο σημαντικοί αγώνες από τον τόπο μας!

20240517 154939

Τις μέρες αυτές οι μαθητές του σχολείου γνώρισαν καλύτερα την έννοια Ολυμπιακοί Αγώνες μέσα από διάφορες δραστηριότητες.

Η υπέυθυνη του 2ου τμήματος, κυρία Άννα Τριανταφύλλου ενημέρωσε τους μαθητές με εκπαιδευτικά βίντεο και το βιβλίο “οι μικροί κύριοι ανακαλύπτουν τα αθλήματα ” για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Προβλήθηκε βίντεο με την τελετή αφής της Ολυμπιακής Φλόγας και συζητήθηκε από που προέρχεται το όνομα των αγώνων. Χρωματίστηκαν η Ολυμπιακή Φλόγα και οι Ολυμπιακοί Κύκλοι και εξηγήθηκε πως συμβολίζουν τις 5 Ηπείρους. Επιπλέον, οι μαθητές του τμήματος ασχολήθηκαν με τα μετάλλια που κερδίζουν οι αθλητές μετά τους αγώνες τους!

20240517 154751

Έπειτα από την παρακολούθηση της τελετής άφιξης της φλόγας, το 2ο τμήμα πραγματοποίησε τη δράση Pass the flame !

Οι μαθητές “άναψαν” τη δική τους φλόγα και έπαιξαν παιχνίδι σκυταλοδρομίας στην αυλή!
0 02 05 1f4203279437dfe6922e2d2c5db9aae6f1052c10e1431490f8b897ce3b72ac16 1430f64fff5856fb

Αντίστοιχα, στο 3ο τμήμα οι μαθητές ασχολήθηκαν με τους Ολυμπιακούς κύκλους και προσπάθησαν να τους σχηματίσουν με χρώματα και ρολά χαρτιού. Επιπλέον, και πάλι με ανακυκλώσιμα υλικά, δημιούργησαν τις δικές τους ολυμπιακές φλόγες, αναπαριστώντας έτσι το σπουδαίο αυτό γεγονός!

Clean Aesthetic Photo Gallery Collage Instagram Story 3

Ήταν πραγματικά μια ξεχωριστή εμπειρία!!