Ιούν 07

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥ ΚΛΙΜΑΚΙΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ.

Στο πλαίσιο των δράσεων του Προγράμματος ΄΄Υπερασπίζομαι τον εαυτό μου και τους φίλους μου΄΄ (με συντονίστρια την κ. Μούκα Όλγα και συμμετέχοντες  εκπαιδευτικούς : 1. Την κ. Γιαννούσιου Ευαγγελία και 2. την κ. Γεροστέργιου Στέλλα), σήμερα Πέμπτη 6 Ιουνίου 2019 δεχθήκαμε επίσκεψη από κλιμάκιο της Διεύθυνσης Λάρισας που αποτελείται από:

1. Αρχ/κος κ. Μιχαλίτσης Γεώργιος
  2. Αρχ/κος κ. Γκιούρκης Κων/νος
  3. Αρχ/κος κ. Μπότας Παναγιώτης.

Η παρουσίαση αφορούσε στον ρόλο του αστυνομικού στην προστασία των παιδιών στην πρόληψη ατυχημάτων και την τήρηση του Κ.Ο.Κ. Οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά συνομίλησαν με τους αστυνομικούς και φωτογραφήθηκαν στο χώρο του σχολείου.

Η διάσταση του ρολού των αστυνομικού στην υπεράσπιση και προστασία των παιδιών είναι ιδιαίτερη και σημαντική. Κρίθηκε απαραίτητη η συμμετοχή τους και η παρουσία τους σε προγράμματα του σχολείου. Δέσμευση από τη ν πλευρά τους και από την σχολική διεύθυνση για περαιτέρω συνεργασία θα συμβάλει ουσιαστικά και θα βοηθήσει το έργο όλων για την προστασία, την ανάπτυξη και την κοινωνική ένταξη των παιδιών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ