Ιούν 19

KAΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΓΙΟΡΤΗ :

Την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2019 στην αίθουσα  εκδηλώσεων του σχολείου μας, έγινε μια πολύ όμορφη και κεφάτη γιορτή, σύμφωνα με την Καλοκαιρινή και Ευχάριστη διάθεση των διακοπών. Φέτος η θεατρική μας παράσταση είχε θέμα το πολύ όμορφο και διδακτικό παραμύθι «ο γίγαντας που εξαφάνισε τους αριθμούς»… της Λαρισαίας  συγγραφέας Χαρά Αγγελέτου,

…….τι σχέση μπορεί να έχουν μια νεραίδα, ένας νάνος και ένας γίγαντας με τα μαθηματικά….Τι θα συνέβαινε άραγε, αν μια μέρα εξαφανίζονταν όλοι οι αριθμοί από την Μικρή Πολιτεία των ανθρώπων….Ο άτακτος γίγαντας Γοροπύθας επιστρατεύει το ταλέντο του στη μουσική για να απαλαγεί από κάθε μαθηματικό πρόβλημα, με τον πιο διασκεδαστικό τρόπο. Το σχέδιό του όμως, φέρννει αυτόν και τους φίλους του αντιμέτωπους με μεγάλους μπελάδες. Θα τα καταφέρει να επανορθώσει και να ξαναβάλει τα πράγματα στη θέση τους….

Μια περιπέτεια με χιούμορ, ανατροπές, πολύ εκφραστικό, θεατρικό και απλό τρόπο. με όμορφες εικόνες. έκανε τα παιδιά να δουν τους αριθμούς «με άλλο μάτι» ……….. να δούν τις δυνατότητες των αριθμών.

Τα παιδιά γοήτευσαν με τις ερμηνείες, τα σκηνικά και την υπέροχη μουσική. Καθοδηγούνταν με πολύ διακριτικότητα από τους εκπαιδευτικούς και με πολύ υπομονή και χαρά υπάκουαν στις απαιτήσεις των ρόλων. Η αίθουσα ήταν γεμάτη και όλοι χάρηκαν πολύ τα δρώμενα χειροκροτώντας, δείγμα συμμετοχής στην παράσταση.

Την γιορτή μας παρακολούθησαν οι: π. Ευάγγελος ιερέας της εκκλησίας Πέτρου και Παύλου, ο αναπληρωτής Α/βαθμιας Εκπ/σης Παπαδοπούλου Σοφία, εκπρόσωπος Περιφέρειας κ. Παιδής Αθανάσιος, εκπρόσωπος Δημάρχου κ. Αλεξούδης Ιωάννης, πρόεδρος του 1ου Δημ. Διαμερίσματος. κα. Απρίλη Σοφία, υπεύθυνη Εκπ/κών Προγραμμάτων  κα. Χατζιμίχου Κωνσταντίνα, η πρόεδρος τράπεζας τροφίμων Θεσσαλίας κα. Μπλιάτσιου Φωτεινή, η εκπρόσωποι του Κέντρου Ψυχικής Υγείας, εκπρόσωποι του συλλόγου down , o κ. Jean Pierre Berzand εκπαιδευτής – θεάτρου forum t clowning – ηθοποιός, εκπρόσωποι του ΚΕ.ΣΥ, εκπρόσωποι της Αγίας Ταβιθάς, η σχολική Σύμβουλος Νηπιαγωγών κα. Παπαδημητρίου Άρτεμη, το Δ.Σ. του συλλόγου Γονέων του σχολείου μας και οι γονείς των μαθητών. Ευχόμαστε

«ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ, ΣΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ».

Yπεύθυνοι Καλοκαιρινής γιορτής  1.Αλεξούλη Κλεονίκη, 2. Κατσιάνα Κατερίνα,.   3,  Κουτσίκου Πέρυ,    4. Μαυρομάτη Βασιλική

5.  Τσιγάνη Αγλαΐα,,

Η ΠΡ. ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ   κα.        ΜΠΙΑΤΣΙΟΥ ΦΩΤΕΙΝΗ ΧΑΡΙΣΕ ΔΥΟ ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ.