Επίσκεψη στην Πυροσβεστική

Την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία Κορίνθου μέσω του Εξωτερικού Προγράμματος του σχολείου. Ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη φιλοξενία!

Επίσκεψη στην Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Επίσκεψη στην Αστυνομία

Την Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου οι μαθητές που συμμετέχουν στο Εξωτερικό Πρόγραμμα επισκέφθηκαν την Αστυνομική Διεύθυνση Ν. Κορινθίας.

Εκεί οι υπεύθυνοι μας υποδέχθηκαν πολύ θερμά και μας ξενάγησαν στους χώρους και στα γραφεία του Τμήματος. Μιλήσαμε για τη λειτουργία και το σκοπό του τηλεφωνικού κέντρου, για τα σήματα και φτιάξαμε δακτυλικά αποτυπώματα. Έπειτα είδαμε από κοντά ένα περιπολικό και τις μηχανές της Αστυνομίας, ακούσαμε τη σειρήνα και φορέσαμε το αστυνομικό καπέλο. Τέλος οι μαθητές επισκέφθηκαν το χώρο του κυλικείου όπου και τους περίμενε ένα κέρασμα. Ευχαριστούμε πολύ τους υπεύθυνους της Αστυνομικής Διεύθυνσης Κορινθίας για την υπέροχη ξενάγηση!