Δημοσιεύθηκε στην Γενικά

“Tα χρώματα της Καλοσύνης”

Το Χρώματα της Καλοσύνης είναι μια καινοτόμος υβριδική προσέγγιση διδασκαλίας εκπαιδευτικής τεχνολογίας στην τάξη που συνδυάζει ένα ηχογραφημένο περιεχόμενο και ένα ψηφιακό βιβλίο εργασιών για να ενισχύσει επτά κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες παιδιών ηλικίας 6-12 ετών. Η προσέγγιση μέσω του παιχνιδιού περιλαμβάνει δραστηριότητες όπως η τέχνη, η κίνηση, η αναπνοή και η αφήγηση ιστοριών.

Το πρώτο μάθημα της συγκεκριμένης προσέγγισης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου κατά την4η και 5ή ώρα του Διευρυμένου Ολοήμερου. Στην εισαγωγική δραστηριότητα τα παιδιά συνέδεσαν συγκεκριμένα συναισθήματα με εκφράσεις του προσώπου. Έτσι τα παιδιά πήραν εκφράσεις λύπης, χαράς, θυμού.

Στη συνέχεια της προσέγγισης έγινε προσπάθεια σύνδεσης των συναισθημάτων με την καθημερινότητα και συγκεκριμένα με το σχολείο. Πότε αισθάνομαι λυπημένος; Γιατί; Μέσα από εκτενή συζήτηση οι μαθητές κατανόησαν πως τα συναισθήματα δεν είναι παντοτινά. Δεν μπορούμε να είμαστε πάντα χαρούμενοι ή λυπημένοι. Έτσι προτάθηκαν θετικές φράσεις από το κάθε παιδί, ακόμη και για τις πιο δυσάρεστες καταστάσεις.

Αμέσως μετά τα παιδιά χρησιμοποίησαν « ασκήσεις αναπνοής». Οι μαθητές επιλέγοντας ένα άνετο μέρος έμειναν ακίνητοι και ανέπνευσαν αργά. Στην εισπνοή πήραν ανάσες, μέτρησαν ως το πέντε. Στην εκπνοή σκέφτηκαν ένα θετικό συναίσθημα .

Η πρώτη εβδομάδα ολοκληρώθηκε με μια κινητική δραστηριότητα και συγκεκριμένα με την « άσκηση της Χελώνας». Τα παιδιά με κλειστά τα μάτια , στηριζόμενοι στα γόνατα ηρέμησαν, κάνοντας ασκήσεις. Φαντάστηκαν πως είναι μια κόκκινη χελώνα  που κοιμάται στο καβούκι.

Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε. Το μήνυμα της δραστηριότητας ήταν πως όλα τα συναισθήματα είναι αποδεκτά. Σημασία έχει η αναγνώριση και η σωστή διαχείριση!

Viber 2022 11 29 23 50 30 205  Viber 2022 11 29 23 50 30 755Viber 2022 11 29 23 50 30 548Viber 2022 11 29 23 50 30 446Viber 2022 11 29 23 50 30 330