Δημοσιεύθηκε στην Γενικά

“Αλληλογραφώ”

Το σχολείο μας μεγάλωσε ! Στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας  «οι φίλοι μας, οι φίλες μας»  και της  εργασίας eTwinning οι μαθητές της Ε’  και ΣΤ τάξης ξεκίνησαν την επικοινωνία μέσω αλληλογραφίας με σχολεία της Λέσβου, αλλά και της ηπειρωτικής Ελλάδας.

Στόχος της συγκεκριμένης δραστηριότητας αποτελεί η γνωριμία με μαθητές με διαφορετική καθημερινότητα και εμπειρίες, αλλά και η μελέτη της σχολικής καθημερινότητας  παιδιών που φοιτούν σε πολυθέσια σχολεία.  Γι’ αυτόν τον λόγο οι μαθητές στα γράμματά τους  περιέγραψαν τον εαυτό τους, το σχολείο ,αλλά και το χωριό τους.  Έθεσαν  ερωτήσεις, απορίες και περιμένουν να απαντήσουν σε ερωτήσεις των νέων τους φίλων.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Γυρέλλη Ελένη , εκπαιδευτικό ΠΕ06 του 9ου ΔΣ Μυτιλήνης για την καθοδήγησή  και την παρότρυνση της δραστηριότητας.