“Σώσε ένα αδέσποτο”

Την Παρασκευή 18 Νοεμβρίου, επισκέφτηκε διαδικτυακά  το σχολείο μας η  ομάδα Save a Greek Stray, μια μη κερδοσκοπική οργάνωση με στόχο την προστασία των ζώων. Οι μαθητές του Δημοτικού παρακολούθησαν με ενδιαφέρον το διαδικτυακό πρόγραμμα και την κ. Βιβή. Οι μαθητές  συζήτησαν για τα ζώα συντροφιάς, την επικοινωνία μαζί τους, τις σωστές και λάθος πρακτικές στη συνύπαρξη με αυτά, την υπεύθυνη συμπεριφορά τόσο απέναντι στα δεσποζόμενα, όσο και στα αδέσποτα ζώα, αλλά και τη φροντίδα τους. Απώτερος στόχος του προγράμματος ήταν η σωστή πληροφόρηση, ο σεβασμός, η υπεύθυνη αντιμετώπιση των ζώων και, τελικά, η αρμονική συμβίωση με αυτά.

Οι μαθητές σε συζήτηση συνειδητοποίησαν τις ευθύνες που έχουν απέναντι σε ένα τετράποδο και δεσμεύτηκαν να αναλάβουν κοινωνική δράση με σκοπό να συμβάλλουν θετικά στη ζωή των δεσποζόμενων και αδέσποτων ζώων. Γι’ αυτόν τον λόγο άλλωστε έφτιαξαν μικρές αφίσες και τις μοίρασαν στην Κοινότητα του Μεγαλοχωρίου.