Δημιουργία logo για το πρόγραμμα e twinning

Οι μαθητές του σχολείου μας, όπως και οι μαθητές των άλλων σχολείων, κλήθηκαν να ζωγραφίσουν κάποιο λογότυπο σχετικά με το πρόγραμμα Ε-Τwinnng “FORESTS” στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Πριν τη δημιουργία logo προηγήθηκε μεταξύ άλλων και καταιγισμός ιδεών, ώστε να συγκεντρώσουμε όλες τις ιδέες των μαθητών .

Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν στη δημιουργία λογότυπου. Έπειτα, κάθε μαθητής έκανε μια σύντομη παρουσίαση σχετικά με τον τρόπο που σκέφτηκε για να δημιουργήσει το λογότυπό του. Όταν τελείωσε η προσπάθεια, οι μαθητές κλήθηκαν να ψηφίσουν το καλύτερο λογότυπο τόσο από την εμφάνισή του όσο και από το νόημα που έχει. Το λογότυπο που ψηφίστηκε ως καλύτερο, ανήκει σε μαθήτρια της ΣΤ Δημοτικού. Η μαθήτρια εξήγησε πως εμπνεύστηκε από το φυσικό περιβάλλον της κοινότητας, το οποίο έχει κινδυνέψει στο παρελθόν.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε και τα logo που επέλεξαν τα άλλα σχολεία: