Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Παλαιοχωρίου

Την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Παλαιοχωρίου.  Οι μαθητές  ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου, άλεσαν σιτάρι στον πέτρινο χειρόμυλο και με το αλεύρι ζύμωσαν κουλούρια που ψήθηκαν στον παραδοσιακό φούρνο του χωριού. Η διδακτική μας επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση στον Ιερό Ναό Ευαγγελίστριας.

Ευχαριστούμε θερμά όλα τα μέλη του ΔΣ Λαογραφικού Συλλόγου Παλαιοχωρίου και κυρίως τον κ. Μπακαλούδη Βασίλειο για την πρόσκληση, το αμέριστο ενδιαφέρον του για την υλοποίηση της διδακτικής επίσκεψης, αλλά και την λεπτομερή ξενάγηση. Τέλος . θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον φούρνο του κυρίου Παναγιώτη, αλλά και την πρόεδρο της κοινότητας κ. Κακλαμάνου Σοφία.

1. 2. 1 3. 1 4. 1 5. 1 6. 1 7. 8