ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

1ο Δημοτικό Σχολείο Δροσιάς       Σχολ. Έτος 2023-2024

Ενημερωτικό σημείωμα

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Χρόνια Πολλά, Καλή Χρονιά με υγεία!

Έπειτα από την επικαιροποίηση της φοίτησης των μαθητών,-τριών που φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα, διαπιστώθηκε ότι μόνο για 44 μαθητές,-τριες επικαιροποιήθηκε η φοίτησή τους στο ολοήμερο πρόγραμμα. Συνεπώς, σύμφωνα με τον νόμο, για όσους μαθητές,-τριες δεν υπήρξε επικαιροποίηση της φοίτησής των διαγράφονται από το πρόγραμμα και τα τμήματα του ολοήμερου προγράμματος γίνονται δύο από τρία. Αυτό σημαίνει ότι η λειτουργία του ολοήμερου προγράμματος του σχολείου από τη Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2024, διαμορφώνεται όπως παρακάτω:

Δευτέρα έως Πέμπτη θα λειτουργούν και τα δύο τμήματα του ολοήμερου προγράμματος έως 4.00΄μ.μ, ενώ την Παρασκευή το 1ο τμήμα (Α΄,Β΄,Γ΄ τάξεις) θα λειτουργεί έως 4.00΄μ.μ., ενώ το 2ο τμήμα (Δ΄,Ε΄,ΣΤ΄τάξεις) έως 3.00΄μ.μ.

Χρήσιμες πληροφορίες: Η φοίτηση στο ολοήμερο πρόγραμμα είναι υποχρεωτική για τους μαθητές,-τριες που είναι εγγεγραμμένοι σε αυτό, κάθε ημέρα λειτουργίας του. Δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κάποιων συγκεκριμένων ημερών για φοίτηση. Δηλαδή δεν μπορεί ένα παιδί να φοιτά π.χ. Δευτέρα ,Τρίτη, Πέμπτη, ενώ να μη φοιτά τις υπόλοιπες ημέρες λειτουργίας του. Το ολοήμερο είναι σχολικό πρόγραμμα και όχι φύλαξη. Οι ζώνες του ολοήμερου προγράμματος διαμορφώνονται όπως παρακάτω:

1η ζώνη: 1.20΄μ.μ. – 2.00΄μ.μ. Διατροφική Αγωγή. Στη διάρκεια της 1ης ζώνης οι μαθητές,-τριες τρώνε το γεύμα το οποίο ετοιμάζεται από το σπίτι. Επειδή η ώρα της διατροφικής αγωγής εμπεριέχει την έννοια της υγιεινής διατροφής, παρακαλώ όπως στο μέτρο των δυνατοτήτων σας εφοδιάζεται τα παιδιά σας με όσο πιο υγιεινό φαγητό γίνεται, συμπεριλαμβάνοντας σε αυτό σαλάτες, λαχανικά, φρούτα. Το σχολείο διαθέτει ψυγείο για τη συντήρηση των φαγητών και θερμοθάλαμο για να ζεσταίνονται.

Διάλειμμα: 2.00΄μ.μ. – 2.15΄μ.μ.

2η ζώνη: 2.15΄μ.μ. – 3.00΄μ.μ. Μελέτη Οι εκπαιδευτικοί βοηθούν τα παιδιά στα μαθήματα για την επόμενη ημέρα.

Διάλειμμα: 3.00΄μ.μ. – 3.15΄μ.μ. Στις 3.00 μ.μ. αποχωρούν οι μαθητές,-τριες που σύμφωνα με τις αιτήσεις-δηλώσεις των γονέων/κηδεμόνων τους έχει οριστεί αυτή ως ώρα αποχώρησής τους.

3η ζώνη: 3.15΄ μ.μ. – 4.00΄μ.μ. Αθλητισμός, υπολογιστές, πολιτιστικοί όμιλοι κ.λ.π.. Στις 4.00΄μ.μ. αποχωρούν όλοι οι μαθητές,-τριες του ολοήμερου προγράμματος.

Όταν αποφασίζετε να διακόψετε τη φοίτηση των παιδιών σας στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα, παρακαλώ να ενημερώνετε εγγράφως(με υπεύθυνη δήλωση το σχολείο). Μαθητής,-τρια που απουσιάζει 15 συνεχόμενες ημέρες από το ολοήμερο πρόγραμμα χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος και να έχει ενημερωθεί εγγράφως το σχολείο, διαγράφεται από το πρόγραμμα.

Ο διευθυντής του σχολείου

Δημήτριος Τζωρτζόπουλος

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.

Τελευταίες Ανακοινώσεις

Ιανουάριος 2024