Δράσεις

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας, συμμετέχουν σε διάφορες εκπαιδευτικές δράσεις οι οποίες προσφέρουν την ευκαιρία στους μαθητές να αναπτύξουν τη δημιουργικότητά τους αλλά και να προβληματιστούν σχετικά με κάποιο ενδιαφέρον θέμα. Στο πλαίσιο εκπαιδευτικών δράσεων και προγραμμάτων πραγματοποιούνται και εκπαιδευτικές επισκέψεις τηρώντας της αρχές της έρευνας πεδίου.

Η μάθηση είναι σημαντικό να συνδέεται με την πραγματική ζωή. Ως εκ τούτου γίνεται αξιοποίηση όσων συμβαίνουν σε άλλους εκπαιδευτικούς καθώς και κοινωνικους φορείς. Οι δράσεις αυτές περιλαμβάνουν ποικιλία ερεθισμάτων και εμπειριών και προσφέρουν νέες  διαδρομές για τα παιδιά.  Οι μαθητές αντιλαμβάνονται ότι αποτελούν μέρος ενός μεγαλύτερου συστήματος.

Με εκτίμηση,
Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου