Απόκριες στο σχολείο μας!

IMG 5866γ

IMG 5866γΤην Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024, την τελευταία εβδομάδα της Αποκριάς, όλα ήταν διαφορετικά στο σχολείο μας . Όλοι ήρθαμε μεταμφιεσμένοι !!! Η αυλή μας γέμισε με πολύχρωμες αποκριάτικες στολές , πρωτότυπες και εντυπωσιακές! Ακολουθώντας τα έθιμα της ημέρας, οι μαθητές/τριες, διασκέδασαν στην αυλή του σχολείου, χόρεψαν παραδοσιακά τραγούδια και τύλιξαν το παραδοσιακό γαϊτανάκι. Μαζί τους και οι δάσκαλοί τους που συμμετείχαν με ενθουσιασμό στην εκδήλωση την οποία είχε επιμεληθεί η εκ/κος Φυσικής Αγωγής κ.Σκούρτη Αγγελική.
Αλλά οι χοροί συνεχίστηκαν και το Σάββατο 9 Μαρτίου που ο Σύλλογος Γονέων του σχολείου μας διοργάνωσε αποκριάτικο πάρτι για μικρούς και μεγάλους στην τοποθεσία «Τενέα Γη» στο Χιλιομόδι. Από νωρίς , οι μασκαρεμένοι μαθητές/τριες μας κατέκλυσαν το χώρο γεμίζοντάς τον χρώματα, κέφι και ζωντάνια. Υπέροχες αποκριάτικες φορεσιές, μασκαρέματα με ζωηρή φαντασία που μαζί με τις μουσικές επιλογές του dj ξεσήκωσαν μικρούς και μεγάλους . Όλοι χορέψαμε παραδοσιακά τραγούδια αλλά και τις τελευταίες χορευτικές επιτυχίες, ενώ δεν έλειπαν και οι «παραγγελιές» των αγαπημένων προτιμήσεων των παιδιών. Επίσης πραγματοποιήθηκε λαχειοφόρος αγορά με πλούσια δώρα!!!! Και του χρόνου! Καλή Σαρακοστή !

IMG 5865 IMG 5886 IMG 5887 IMG 5820 IMG 5824