Διάσκεψη του ΟΗΕ για το κλίμα στο Ντουμπάι..

cop28

Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ2 τάξης του σχολείου, ανταποκρινόμενοι/ες στην πρόσκληση της Ελληνικής Εταιρίας Προστασίας της Φύσης, ενόψει της ιδιαίτερα σημαντικής διάσκεψης κορυφής του ΟΗΕ για το κλίμα στο Ντουμπάι (COP28), που αποτελεί μία παγκόσμια ευκαιρία προκειμένου τα κράτη να επανεξετάσουν και να επαναπροσδιορίσουν την ατζέντα για το κλίμα, έδειξαν το ενδιαφέρον τους στην παγκόσμια προσπάθεια ώστε να διαφυλάξουμε τα περιβαλλοντικά αγαθά και δικαιώματα που μοιραζόμαστε όλες και όλοι.
Πήραν τον λόγο για το περιβάλλον, γράφοντας ένα αίτημα, μία ανάγκη, ένα συμπέρασμα, ένα δικαίωμα, μία ευχή, μία συμβουλή σε σχέση με το περιβάλλον και την κλιματική αλλαγή, τη φύση, την οικολογία, την οποία και θα απευθύνουν στον Πρωθυπουργό, ο οποίος πρόκειται να παραβρεθεί στο COP28.
Μαζί μετέφεραν τα αισιόδοξα μηνύματά τους για το μέλλον.

Τα παιδιά της ΣΤ2΄του Δημοτικού Σχολείου Χιλιομοδίου παίρνουν το λόγο