Παιχνίδι ορθογραφίας -ο ή -ω

Ιαν 202323

Πρόσεχε καθώς θα γράφεις άκου κι ένα μυστικό: Όπου υπάρχει η λέξη το , βάζε το ο  το στρογγυλό!!

“Το ωμέγα (ω )   πάει πάντα συντροφιά με το εγώ. Θα ‘ θελα να το θυμάσαι και πολύ σ’ ευχαριστώ!!
Αφού μάθαμε με τους μαθητές της Α2 τάξης τα παραπάνω στιχάκια , εμπεδώσαμε τον κανόνα παίζοντας σκυταλοδρομία ορθογραφίας!! Κάθε μαθητής διάβαζε τη λέξη που του τύχαινε στο ξυλάκι και στη συνέχεια το τοποθετούσε στο σωστό ποτηράκι. Έπειτα, άγγιζε τον επόμενο  στη σειρά μαθητή στον ώμο , για να συνεχίσει το παιχνίδι! Ανακατέψαμε τα ξυλάκια και το παιχνίδι ξανάρχισε!
IMG 20230118 124509
IMG 20230117 220134
IMG 20230117 220451

από κάτω από: Α Δημοτικού, Γλώσσα| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παιχνίδι ορθογραφίας -ο ή -ω

15/5: Διεθνής Ημέρα Οικογένειας
Ο ετήσιος αυτός εορτασμός αντανακλά τη σπουδαιότητα που αποδίδει η διεθνής κοινότητα στην οικογένεια ως βασικό κύτταρο της κοινωνίας.

15/5: Διεθνής Ημέρα Οικογένειας