Εγκατάσταση νέου εργαστηρίου Πληροφορικής

Μάι 202213

Εγκαταστάθηκε το νέο εργαστήριο πληροφορικής στο σχολείο μας!!!

Η προμήθεια των μηχανημάτων έγινε με την χρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω του προγράμματος ΕΣΠΑ: Προμήθεια & εγκατάσταση εξοπλισμού ΤΠΕ σε σχολικές μονάδες προσχολικής & Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της Περιφέρειας Αττικής στο πλαίσιο βελτίωσης και εκσυγχρονισμού υποδομών & εξοπλισμού της εκπαίδευσης και της δια βίου μάθησης.

Εκτός από τον Server και τους 10 Η/Υ εγκαταστάθηκε διαδραστικός πίνακας ενώ προμηθευτήκαμε 3 καινούρια laptop και έναν καινούριο βιντεοπροβολέα.

Το εργαστήριο που λειτουργούσε στο σχολείο μας και είχε δοθεί  ως δωρεά από την ΑΙΓΕΑΣ ΑΜΚΕ μετά από την πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας το 2018, παραχωρήθηκε  με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, προς χρήση στο Δ. Σ. Μαρκοπούλου Ωρωπού, στο οποίο δεν προβλεπόταν από το προαναφερθέν πρόγραμμα εγκατάσταση εργαστηρίου πληροφορικής.

Οι μικροί μαθητές, την Πέμπτη 12/5/2022 «δούλεψαν» πρώτη φορά  στο καινούριο εργαστήριο και ενθουσιάστηκαν.

IMG 625e162f600e95f05eb7a8178ff9342e V IMG 4ee2d9993eeb1c42f64d097fc2427297 V IMG 7019bcd14128ef31336ebb329625ca1f V

από κάτω από: Τεχνολογίες πληροφοριών και επικοινωνιών| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εγκατάσταση νέου εργαστηρίου Πληροφορικής

5/5/2001: Ο Πάπας Ιωάννης Παύλος Β επισκέπτεται την Ελλάδα.
Είναι η πρώτη επίσκεψη πάπα της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας μετά το σχίσμα.

5/5/: Παγκόσμια ημέρα για την Υγιεινή των Χεριών
Η 5η Μαΐου είναι η Παγκόσμια ημέρα για την Υγιεινή των Χεριών και ιδιαίτερα είναι αφιερωμένη σε νοσηλευτές και μαίες για την συμβολή τους στην ασφάλεια των ασθενών, μητέρων και παιδιών σε όλους τους χώρους παροχής υγείας.

5/5/2001: Ο Πάπας Ιωάννης Παύλος Β επισκέπτεται την Ελλάδα.
Είναι η πρώτη επίσκεψη πάπα της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας μετά το σχίσμα.

5/5/: Παγκόσμια ημέρα για την Υγιεινή των Χεριών