Δημοτικό Σχολείο Αχιλλείου Αλμυρού.

Τα δελφινάκια του Αχιλλείου

Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας :Πρώτη συνάντηση

Νοέ 202223

image 28Στα πλαίσια του προγράμματος Φιλαναγνωσίας υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας  την εκδότρια της εφημερίδας “Λαός του Αλμυρού” κ. Βιβή Τσιντσίνη και τον δημοσιογράφο κ. Βαλάντη Ματσόρδα.Με άμεση και παιδαγωγικά ορθή προσέγγιση, οι δυο καλεσμένοι μας, παρουσίασαν στους μαθητές μας το τι είναι εφημερίδα,τι εξυπηρετεί, πως τυπώνεται,  τι περιέχει, τι επαγγέλματα χρειάζονται, ποια τα “εργαλεία ” του δημοσιογράφου και ποιες οι  απαιτήσεις του επαγγέλματος του. Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον παρακολούθησαν το πρόγραμμα με παιχνίδια, απορίες και ερωτήσεις. Περιεργάστηκαν τα διάφορα είδη μικροφώνων, φωτογραφικές μηχανές και κάμερες.Τέλος με τις οδηγίες του κ. Ματσόρδα φωτογράφισαν με επαγγελματική φωτογραφική μηχανή ο ένας  μαθητής τον άλλο   και στο προαύλιο του σχολείου μας βγήκαμε ομαδική φωτογραφία  με ….τίτλο ” Μικροί δημοσιογράφοι Αχιλλείου” …..γιατί και οι μαθητές μας εκδίδουν το μηνιαίο περιοδικό : “Τα Δελφινάκια του Αχιλλείου”.  Ευχαριστουμε την εφημερίδα “Λαός του Αλμυρού” και αναμένουμε με χαρά τη δεύτερη συνάντηση!

από κάτω από: ΣΥΛ. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ:Σύγχρονη σχολική βιβλιοθήκη| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα φιλαναγνωσίας :Πρώτη συνάντηση

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Μάρτιος 2024