ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μια ιστορική διαδρομή του Δημοτικού Σχολείου (πηγή)

Στα χρόνια της Τουρκοκρατίας στο μικρό χωριό Αρσένιο δεν λειτουργούσε Ελληνικό Σχολείο, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν οι ντόπιοι κάτοικοι την Ελληνική Γλώσσα. Μιλούσαν όμως την Τουρκική, διότι ζούσαν και εργάζονταν με τους Τούρκους στην υπηρεσία του Τούρκου Μπέη. Μετά την απελευθέρωση της Μακεδονίας το 1912-13 με τους Βαλκανικούς πολέμους και με την ήττα των Τούρκων και την εκδίωξη τους, η πολιτεία άρχισε να ιδρύει Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία. Άρχισε να εκπαιδεύει δασκάλους και νηπιαγωγούς για σύντομο χρονικό διάστημα, για να τους αποστείλει σε χωριά εντοπίων (και προσφύγων αργότερα), με σκοπό να μάθουν γραφή και ανάγνωση. Το Δημοτικό Σχολείο Αρσενίου άρχισε τη λειτουργία του από το 1916, επειδή όμως δεν υπήρχε διδακτήριο στεγαζόταν σε διάφορα δωμάτια σπιτιών του χωριού, το ενοίκιο των οποίων πλήρωναν, άλλοτε οι κάτοικοι και άλλοτε η Κοινότητα.

Η τοποθέτηση των πρώτων Δασκάλων

Οι παλαιοί κάτοικοι του Αρσενίου, ντόπιοι και πρόσφυγες, γνωρίζουν ότι το 1925 τοποθετήθηκε από την Νομαρχία Πέλλας η πρώτη νηπιαγωγός ηλικίας μόλις 16 ετών. Η διδασκαλία των μαθημάτων γινόταν σε ένα δίπατο τούρκικο σπίτι, πίσω από το δυτικό μέρος του ναού του Άγίου Παντελεήμονα. Στον επάνω όροφο του οικήματος κατοικούσε η νεαρή νηπιαγωγός και στο ισόγειο στεγαζόταν το νηπιαγωγείο, πρόχειρο και φυσικά χωρίς μέσα διδασκαλίας. Στο μεταξύ, το κράτος μερίμνησε κι έκτισε το πέτρινο διδακτήριο το έτος 1929, σε τύπο διαθέσιου σχολείου. Από την αρχή της λειτουργίας του, φοιτούσαν σ’ αυτό, αγόρια και κορίτσια. Ο μέσος όρος των μαθητών κατά τη διάρκεια των δεκαετιών ’40- ’50 (κάποιες χρονιές δεν λετούργησε το σχολείο) ανέρχεται σε 150. Το έτος 1952 προστέθηκε στο αρχικό πέτρινο κτίριο και τρίτη αίθουσα, ενώ τα έτη 1962-64 μέσα στο προαύλιο του Σχολείου κτίστηκε νέο διδακτήριο τύπου διαθέσιου.

Το νυκτερινό δημοτικό σχολείο Αρσενίου

Κατά το σχολικό έτος 1956-57 στο χωριό λειτούργησε Διτάξιο Νυκτερινό Δημοτικό Σχολείο αρρένων και θηλέων. Επείδη αρκετά παιδιά δεν τέλειωσαν το Δημοτικό Σχολείο και έπρεπε να πάρουν απολυτήριο, το Υπουργείο Παιδείας δημιούργησε Νυκτερινά Σχολεία. Έτσι και στο Αρσένιο λειτούργησε Νυκτερινό Δημοτικό Σχολείο με συνολικό αριθμό μαθητών 70.

Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών

Από το 2000 άρχισε να λειτουργεί Κ.Δ.Α.Π., μια νέα υπηρεσία, με σκοπό να εξυπηρετεί το παιδί, τη μητέρα και την οικογένεια. Είναι πρόγραμμα του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων που υλοποιείται από την Δημοτική Επιχείρηση Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΔΕΤΑ).