received 2068437243327831

Βρισκόμαστε στις τελευταίες ημέρες των Αποκριών. Το σχολείο μας τίμησε και φέτος την παράδοση με αποκριάτικες δραστηριότητες. Στις τάξεις/τμήματα οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί συζήτησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες για τα αποκριάτικα έθιμα σε όλη την Ελλάδα, έφτιαξαν κολάζ με μάσκες, Αρλεκίνους, κλόουν, χαρταετούς κ. ά. Στόλισαν τις τάξεις και τους διαδρόμους δίνοντας έτσι μια όψη γιορτινή και χαρούμενη.

Σήμερα ημέρα αποκριάτικης γιορτής του σχολείου μας οι μαθητές/τριες φόρεσαν τις στολές τους, έπαιξαν, χόρεψαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου για τη στήριξή του σε αυτή τη γιορτή, η οποία πρόσφερε μόνο χαρά στους μαθητές και στις μαθήτριες που έχουν στερηθεί τόσα πολλά λόγω της πανδημίας.

Ευχαριστούμε και τον κ. Ιωάννη Δαμουλάκη(S/M) για την δωρεά του στο σχολείο σε αποκριάτικα είδη, καπέλα, μάσκες, κ. ά. που το σχολείο τα δέχτηκε με μεγάλη χαρά.

Ευχόμαστε σε όλους και σε όλες Καλές Απόκριες, Καλό Τριήμερο και Καλή Σαρακοστή!

collage 124 1