Βαθμολογία Β΄ τριμήνου

Αγαπητοί μας γονείς !
Σας ενημερώνουμε ότι η επίδοση βαθμολογίας Β ΄ Τριμήνου  πρόκειται να γίνει την Τετάρτη 13/3/2024 , στις αίθουσες των τμημάτων από τους/τις υπεύθυνους/-νες εκπαιδευτικούς ΠΕ70.
Οι εκπαιδευτικοί των ειδικοτήτων θα δέχονται τους γονείς στο γραφείο της Διευθύντριας.
Οι γονείς μπορούν να έχουν μαζί τους τα παιδιά με δική τους επίβλεψη και ευθύνη. Τα παιδιά δεν επιτρέπεται να τριγυρνούν στην αυλή, στις αίθουσες, στον χώρο λειτουργίας του ολοήμερου,  χωρίς τη συνοδεία και την επίβλεψη των γονέων τους οι οποίοι εκείνη την ώρα έχουν την απόλυτη ευθύνη.
Με εκτίμηση,
Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Εγγραφές μαθητών/τριών για το Σχολικό Έτος 2024-25

Σας  ανακοινώνουμε  ότι  οι  εγγραφές  στα Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25   θα  πραγματοποιηθούν  από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

• Βιβλιάριο Εμβολίων του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.

• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). (Θα προμηθεύεστε το έντυπο από το Νηπ/γείο ή το Δημοτικό Σχολείο)

• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

• Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό.

Η γιορτή της Κρέπας στη Γαλλία – La Chandeleur en France

Στο σχολείο μας και στα πλαίσια του πολιτισμικού μέρους του μαθήματος των γαλλικών, οι μαθητές του σχολείου μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτρια των γαλλικών κυρία Βασιλική Παπαγεωργίου, γιόρτασαν με μεγάλη χαρά την ημέρα της κρέπας την αντίστοιχη της Υπαπαντής του Κυρίου.

Η γιορτή της κρέπας είναι μία πολύ σημαντική γιορτή στη Γαλλία και έχει τις ρίζες της στους Ρωμαϊκούς χρόνους. Οι μαθητές έμαθαν για το έθιμο μέσα από βίντεο κατανόησαν τη σημασία του και στη συνέχεια οι μικροί σεφ έφτιαξαν κρέπες στο σχολείο και τις απόλαυσαν στην τάξη βλέποντας παράλληλα και την πρώτη τους Γαλλική ταινία.

Η γιορτή του Πολυτεχνείου.

Στις 17 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου.Στη διάρκεια της γιορτής προβλήθηκαν διάφορα βίντεο της εποχής, ενώ οι μαθητές διηγήθηκαν τα γεγονότα που συνέβησαν την περίοδο της χούντας. Η χορωδία του σχολείου  παρουσίασε τραγούδια σχετικά με το θέμα της γιορτής.

Polytechnion17 04