Παρουσίαση του προγράμματος eTwinning “Europe Travellers” στο οποίο συμμετείχε η Γ’ τάξη του Δημ. Σχολείου Αμμοχωρίου

Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 η Γ’ τάξη συμμετείχε στο συνεργατικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο “Europe Travellers”. Οι μαθητές/τριές μας γνώρισαν και συνεργάστηκαν με συνομηλίκους τους από τη Γαλλία, τη Ρουμανία, την Πολωνία και τη Λιθουανία. Με τη βοήθεια και τη στήριξη της δασκάλας τους κ. Κατσάνου Ματίνας και της εκπαιδευτικού Αγγλικών κ. Νταλαούτη Κατερίνας δημιούργησαν πρωτότυπα σχέδια και προώθησαν τα ήθη και έθιμα του τόπου τους μέσα από νέες ψηφιακές εφαρμογές και εργαλεία. Τραγούδησαν και χόρεψαν για τους φίλους τους από τα άλλα σχολεία και έπαιξαν κουίζ για τις τέχνες στις άλλες χώρες διευρύνοντας τις γνώσεις τους. Η συνολική αποτίμηση του έργου είναι απολύτως θετική κι ελπίζουμε στο μέλλον να συμμετέχουμε σε νέα παρόμοια προγράμματα που μόνο όφελος έχουν για όλους τους συμμετέχοντες. Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Για να δείτε την τελική παρουσίαση κάντε κλικ στην παρακάτω εικόνα:

τελικη παρουσιαση εξωφυλλο