Μαρ 23 2016

Άρθρα του/της ΚΩΤΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Χελιδόνα

Όπως κάθε imagesχρόνο, έτσι και φέτος, το σχολείο μας αναβίωσε το έθιμο της χελιδόνας. Τα χελιδονίσματα είναι ένα αρχαίο έθιμο όπου τα παιδιά γιόρταζαν το τέλος του χειμώνα και τον ερχομό των χελιδονιών και της άνοιξης. Έτσι κι εμείς βγήκαμε στους δρόμους του χωριού κρατώντας στα χέρια μας ένα ομοίωμα ενός χελιδονιού και “είπαμε” τα κάλαντα.

DSCN4222

DSCN4242

DSCN4220

Οι κάτοικοι του χωριού μας άνοιξαν τις πόρτες των σπιτιών τους και αφού άκουσαν τα κάλαντα, μας πρόσφεραν γλυκά, μπισκότα, σοκολατάκια, καραμέλες, αυγά, αλλά και χρήματα. Τα χρήματα κατατέθηκαν στον τραπεζικό λογαριασμό του Σχολικού Συνεταιρισμού “Οι Πελαργοί”, ενώ τα αυγά έγιναν υπέροχες ομελέτες (με τη βοήθεια μητέρων μαθητών/τριών του σχολείου) οι οποίες φαγώθηκαν από τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου.

Πάρτε κι εσείς μια γεύση…

DSCN4288 DSCN4290 DSCN4292 DSCN4294 DSCN4295 DSCN4299

Επειδή όμως περίσσεψαν πολλά αυγά, κάποιοι γονείς αποφάσισαν να μας κάνουν και κέικ.

DSCN4536 images αρχείο λήψης (1)

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)