ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Τη μεταφορά των μαθητών του σχολείου μας έχει αναλάβει η εταιρεία ΣΑΡΡΗΣ Δ. & Α. ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΑΕ  , σύμφωνα με την υπ’  αριθ. 62/2023 σύμβαση με την ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:

1. Δωρεάν μεταφορά από την Περιφέρεια Αττικής δικαιούνται οι μαθητές οι οποίοι κατοικούν σε απόσταση μεγαλύτερη των 1200 μέτρων από το σχολείο. Λαμβάνεται υπόψη η συντομότερη ενδεδειγμένη πεζή διαδρομή από την κατοικία μέχρι την είσοδο του σχολείου.
  2. Την ευθύνη των μαθητών από τη στιγμή της παραλαβής για την επιβίβασή τους στο σχολικό λεωφορείο μέχρι την αποβίβασή τους για παράδοση στα συμφωνημένα σημεία – στάσεις έχει ο οδηγός και η συνοδός του οχήματος, οι οποίοι ορίζονται από τον ανάδοχο.
  3. Ο ανάδοχος ευθύνεται για τους μαθητές ποινικά και αστικά για τυχόν τραυματισμούς όσο αυτοί βρίσκονται μέσα στο λεωφορείο αλλά και κατά την επιβίβασή – αποβίβασή τους.
  4. Ο δ/ντής του σχολείου συντονίζει και ελέγχει την ποιοτική και ποσοτική εκτέλεση των δρομολογίων του σχολικού λεωφορείου.

Κανόνες Σχολικού Λεωφορείου

1. Η μεταφορά των μαθητών/τριων από και προς το σχολείο γίνεται με την ευθύνη του εργολάβου που έχει αναλάβει το έργο της μεταφοράς, του οδηγού του σχολικού λεωφορείου και της συνοδού των μαθητών/τριών.
  2. Το δρομολόγιο και οι στάσεις επιβίβασης/αποβίβασης καθορίζονται με γνώμονα το μικρότερο δυνατό συνολικό μήκος διαδρομής και την εξυπηρέτηση όλων των μεταφερόμενων μαθητών/τριων.
  3. Οι μαθητές/τριες που χρησιμοποιούν το σχολικό λεωφορείο υπακούουν στις εντολές των εφημερευόντων εκπ/κών και επιβιβάζονται / αποβιβάζονται με τάξη και ασφάλεια στο σχολικό λεωφορείο υπό την επίβλεψη της συνοδού.
  4. Μέσα στο σχολικό λεωφορείο αποκλειστικά υπεύθυνοι είναι ο οδηγός και η συνοδός. Η συνοδός καθορίζει τη θέση που κάθονται οι μαθητές/τριες και φροντίζει για την ασφάλειά τους. Οι μαθητές/τριες δεν επιτρέπεται να αλλάζουν θέση χωρίς την άδεια της συνοδού.
  5. Το σχολικό λεωφορείο αποτελεί προέκταση του σχολείου. Τα παιδιά που βρίσκονται μέσα στο σχολικό λεωφορείο δεν παύουν να είναι μαθητές/τριες του σχολείου μας και υποχρεούνται να ακολουθούν τους κανόνες συμπεριφοράς που ισχύουν και στο σχολείο για λόγους ευπρέπειας και ασφάλειας.
  6. Οφείλουν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στη συνοδό και στον οδηγό.
  7. Δεν επιτρέπεται να είναι όρθιοι ή να μετακινούνται χωρίς λόγο μέσα στο λεωφορείο.
  8. Δεν επιτρέπεται επίσης να τρώνε ή να προξενούν φθορές στο σχολικό λεωφορείο.
  9. Πρέπει να φοράνε τις ζώνες ασφαλείας.
  10. Κατά το πρωινό δρομολόγιο πρέπει οι μαθητές/τριες συνοδευόμενοι να περιμένουν στη στάση 5′ νωρίτερα από την προκαθορισμένη ώρα άφιξης του σχολικού λεωφορείου.
  11. Κατά το μεσημεριανό και απογευματινό δρομολόγιο πρέπει επίσης ο κηδεμόνας να βρίσκεται στη στάση 5′ νωρίτερα από την καθορισμένη ώρα άφιξης του αυτοκινήτου, για να παραλάβει το παιδί του. Εάν το σχολικό λεωφορείο φτάσει νωρίτερα, είναι υποχρεωμένο να περιμένει.
  12. Κανένας μαθητής δεν αποβιβάζεται από το σχολικό λεωφορείο, εάν δεν υπάρχει κάποιος στη στάση, για να τον παραλάβει. Στην περίπτωση που δεν περιμένει κανείς το παιδί στη στάση, η συνοδός είναι υποχρεωμένη να φέρει το μαθητή πίσω στο σχολείο μετά το τέλος του δρομολογίου.
  13. Είναι επίσης απολύτως απαραίτητο να ειδοποιείται το σχολείο ή η συνοδός στην περίπτωση που ο μαθητής, ενώ το πρωί επιβιβάστηκε στο σχολικό λεωφορείο, το μεσημέρι πρόκειται να επιστρέψει με άλλο μέσο.
  14. Ο διαγραμμισμένος χώρος επί της οδού Ανδρούτσου μπροστά από το σχολείο ανήκει αποκλειστικά στο μικρό σχολικό λεωφορείο(20 θέσεων), για να μπορούν να επιβιβάζονται και να αποβιβάζονται οι μαθητές/τριες με ασφάλεια. Κανείς δεν επιτρέπεται να σταθμεύει το αυτοκίνητό του στο χώρο αυτό από τις 08.00 μέχρι τις 08.15 και από τις 13.00 μέχρι 13.30 κατά τις εργάσιμες ημέρες.
  15. Οι μαθητές/τριες επιβιβάζονται/αποβιβάζονται στο μεγάλο λεωφορείο (50 θέσεων) , που σταθμεύει επί της οδού Αριστογείτονος , ακολουθώντας το στενό δρομάκι κυκλικά του γηπέδου μπάσκετ του σχολείου.