ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΦΙΔΝΩΝ

ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ

1.    Στις σχέσεις μεταξύ των μαθητών πρέπει να υπάρχει ο αμοιβαίος σεβασμός, ο δημοκρατικός διάλογος, η αναγνώριση και η ανοχή του άλλου, η αλληλεγγύη, η υπευθυνότητα και η συνέπεια. Η ευγενής άμιλλα είναι χρήσιμη. Δεν επιτρέπεται ο επιθετικός ανταγωνισμός.

2.   Το σχολείο θεωρεί τη συμμετοχή των μαθητών στις σχολικές δραστηριότητες ως υποχρέωσή τους.

3.   Η καθαριότητα και η συντήρηση των σχολικών χώρων είναι και ευθύνη των μαθητών.

4.   Η τάξη, η ησυχία και το ήρεμο κλίμα μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας είναι απαραίτητες προϋποθέσεις για να παραχθεί σοβαρό σχολικό έργο.

5.    Τα σχολικά βιβλία παρέχονται δωρεάν για χρήση των μαθητών. Η κακή χρήση και η κακοποίησή τους ευτελίζουν την έννοια του βιβλίου.

Αγαπητό μας παιδί,

Παρακάτω θα βρεις μερικούς κανόνες τους οποίους πρέπει να τηρείς κατά τη διάρκεια της παραμονής σου στο σχολείο μας. Σκοπός αυτών των κανόνων είναι όχι ο περιορισμός της ελευθερίας σου αλλά η αρμονική και αποτελεσματική λειτουργία του σχολείου μας.

Με πολλή αγάπη,

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

ΚΑΝΟΝΕΣ

1. Το πρωί στην αυλή

• Φτάνοντας στο σχολείο αφήνω την τσάντα μου στο καθορισμένο σημείο και περιμένω στην αυλή.
  • Όταν χτυπήσει το κουδούνι, μπαίνω στη σειρά του τμήματός μου για πρωινή προσευχή και είσοδο στην τάξη.

2. Στην αίθουσα

• Κάθομαι στη θέση μου και ετοιμάζω τα πράγματά μου χωρίς καθυστερήσεις.
  • Προσέχω την ώρα του μαθήματος και δεν ενοχλώ τους συμμαθητές μου.
  • Αν δεν καταλαβαίνω κάτι, ζητώ το λόγο ευγενικά για να μου λυθεί η απορία.
  • Συνεργάζομαι με τους συμμαθητές μου. Σέβομαι και ενθαρρύνω την προσπάθεια των συμμαθητών μου και γενικά συμπεριφέρομαι στους άλλους όπως θέλω να μου συμπεριφέρονται κι εκείνοι.
  • Αν έχω σοβαρό λόγο να βγω έξω, ζητώ διακριτικά την άδεια.

3. Στο διάλειμμα

• Όταν κτυπά το κουδούνι για διάλειμμα, βγαίνω ήρεμα έξω χωρίς να τρέχω παίρνοντας ό,τι μου χρειάζεται ( φαγητό, νερό, κτλ) και η αίθουσα αδειάζει για να αεριστεί.
  • Την ώρα του διαλείμματος κινούμαι και παίζω στους χώρους που έχουν οριστεί.
  • Παίζω ήρεμα σεβόμενος τους κανόνες, λύνω τις όποιες διαφορές μου με συζήτηση και για οποιοδήποτε σοβαρό πρόβλημα απευθύνομαι στους εφημερεύοντες.
  • Με το κτύπημα του κουδουνιού για μάθημα, μπαίνω στη σειρά του τμήματός μου χωρίς να τρέχω ή να φωνάζω στο χώρο της προσευχής και περιμένω τον δάσκαλό μου για να μπούμε στην τάξη.

4. Σχόλασμα

• Ετοιμάζω την τσάντα μου και αφήνω το θρανίο μου καθαρό.
  • Παίρνω τα προσωπικά μου είδη (μπουφάν, μπλούζες) για τα οποία είμαι υπεύθυνος.
  • Περιμένω την άδεια του δασκάλου για να αποχωρήσω.
  • Περιμένω στον χώρο που έχει οριστεί για την αναχώρηση μέχρι να έρθουν να με παραλάβουν οι δικοί μου άνθρωποι.

5. Σχολικό λεωφορείο (Μεταφορά μαθητών & Εκπ/κές επισκέψεις)

Μέσα στο σχολικό λεωφορείο δεν παύω να είμαι μαθητής του σχολείου. Γι’ αυτό:

·        Περιμένω στην προκαθορισμένη θέση και επιβιβάζομαι (ή αποβιβάζομαι) στο λεωφορείο με σειρά χωρίς να σπρώχνω ή να προσπερνώ τους συμμαθητές μου.

·        Κάθομαι στη θέση μου, φοράω τη ζώνη ασφαλείας και δε μετακινούμαι χωρίς λόγο.

·        Δεν τρώω και δεν προξενώ φθορές στο σχολικό λεωφορείο.

·        Υπακούω στις εντολές των συνοδών και του οδηγού και συμπεριφέρομαι με ευγένεια.

6. Γενικοί κανόνες

• Διατηρώ τα βιβλία και τα τετράδιά μου καθαρά και τακτοποιημένα και βάζω στην τσάντα μου μόνο τα απαραίτητα σύμφωνα με το πρόγραμμα.
  • Φροντίζω για τη διατήρηση της καθαριότητας όλων των χώρων.
  • Προσέχω και δεν προκαλώ φθορές στα πράγματα του σχολείου μου (θρανία, καρέκλες, πίνακες, τοίχους)
  • Σέβομαι τα πράγματα των συμμαθητών μου όπως τα δικά μου και αν βρω κάτι που δεν μου ανήκει, το παραδίδω στο δάσκαλό μου.
  • Συμπεριφέρομαι με ευγένεια και σεβασμό προς όλους και ειδικά προς τους εκπ/κούς του σχολείου μου.
  • Προσφέρω τη βοήθειά μου σε όσους τη χρειάζονται.
  • Συμμετέχω σε όλες τις δραστηριότητες – εκδηλώσεις του σχολείου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων