Ευχαριστήρια Επιστολή

Αγαπητοί γονείς,

αγαπητά παιδιά,

Εκ μέρους του σχολείου μας θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη φετινή μας συνεργασία η οποία έδωσε τη δυνατότητα στη Σχολική μας Βιβλιοθήκη να λειτουργήσει δανειστικά και να αυξήσει τη συλλογή βιβλίων.  Από τον Νοέμβριο μέχρι τον Μάιο πραγματοποιήθηκαν περί τους 1280 δανεισμοί βιβλίων από τα 119 εγγεγραμμένα μέλη.

Επιπλέον, από τα 1542 αρχικώς καταγεγραμμένα βιβλία φτάσαμε στα 1995. Εκτός από δύο βιβλία δωρεά του ΠΛΑΙΣΙΟ, 6 βιβλία των εκδόσεων ΠΑΤΑΚΗΣ και δύο ακόμα της Βουλής, όλος ο υπόλοιπος όγκος των νέων βιβλιών δωρήθηκε από τους μαθητές και τους γονείς τους. Τους ευχαριστώ πολύ για την έμπρακτη υποστήριξη τους στην προσπάθεια του σχολείου μας να καλλιεργήσει και διανθίσει την αγάπη και τον σεβασμό του κάθε μαθητή/τριας για το βιβλίο.

Αξιοσημείωτη όμως είναι και η προσπάθεια βελτίωσης του χώρου όπου στεγάζεται η Βιβλιοθήκη, ώστε να είναι αφενός πρακτικός, αλλά και αφετέρου ευχάριστος για τα παιδικά μάτια. Καθοριστική ήταν η συμβολή του Συλλόγου Γονέων, ο οποίος με δικά του έξοδα αγόρασε και τοποθέτησε την πτησσόμενη πόρτα για τον διαχωρισμό των δύο χώρων. Από την πρώτη μέρα η χρήση της αποδείχκτηκε πολύτιμη.

Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μαζί τους μου δώθηκε η ευκαιρία να συμπλεύσω στον κόσμο των βιβλίων που τόσο αγαπώ.

Εύχομαι σε όλους σας καλό καλοκαίρι και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τον Σεπτέμβρη!

Με βαθιά εκτίμηση,

Προεστάκη Πολύμνια

Υπεύθυνη Σχολικής Βιβλιοθήκης

IMG 20240603 131251 IMG 20240603 131317 1 IMG 20240603 131436 1 IMG 20240604 113636