ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ΠΑΡΝΗΘΑΣ

των Γ΄ ΚΑΙ Δ’  ΤΑΞΕΩΝ

στις 19 – 4 – 2024

Η σχέση μας με το περιβάλλον δομείται από τα πρώτα χρόνια της σχολικής μας ζωής, γι’ αυτό ένας από τους στόχους του τμήματος Ενημέρωσης Ευαισθητοποίησης του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας είναι η διαμόρφωση στη συνείδηση των μαθητών ότι το φυσικό περιβάλλον πρέπει και μπορεί να προστατευθεί.

Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον του, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Για το σκοπό αυτό συνεργαστήκαμε με τον Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας. https://parnitha.net/category/erga-draseis/

Σκοπός του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των παιδιών στην αξία της προστασίας και στην διατήρηση του φυσικού περιβάλλοντος. Ειδικότερα, στόχοι του προγράμματος είναι οι μαθητές:

• Να αποκτήσουν και να αναπτύξουν νέα πρότυπα συμπεριφοράς προς το περιβάλλον.
  • Να έρθουν σε επαφή με το φυσικό οικοσύστημα της Πάρνηθας.
  • Να γνωρίσουν τον κανονισμό λειτουργίας του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας.
  • Να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας.
  • Να καταλάβουν την αλληλεξάρτηση και αλληλοεπίδραση του ζωικού και φυτικού κόσμου και την επίδρασή τους στην ανθρώπινη ζωή.
  • Να αντιληφθούν το μέγεθος των κινδύνων που προκαλεί ο άνθρωπος με την αλόγιστη καταστροφή του περιβάλλοντος.
  • Να βρουν τρόπους προστασίας και να εργασθούν για τη λύση των προβλημάτων που απορρέουν από την υποβάθμισή του.
  • Να ενεργοποιήσουν και να εξασκήσουν την παρατήρηση τους.

Slide9 Slide10

Slide11 Slide12 Slide13 Slide14 Slide1 Slide2 Slide3 Slide4 Slide5 Slide6 Slide7 Slide8