Η κομποστοποίηση είναι μία φυσική, βιολογική διαδικασία που με τη δράση μικροοργανισμών, τα διάφορα οργανικά υλικά μετατρέπονται σε ένα προϊόν πλούσιο σε οργανική ουσία, το κομπόστ. Ο πιο εύκολος αλλά και ο πιο λειτουργικός τρόπος για την κομποστοποίηση στον κήπο είναι η χρήση ενός κάδου κομποστοποίησης.

Στο σχολείο μας εγκαταστήσαμε φέτος έναν τέτοιο κάδο, για να κατανοήσουν τα παιδιά τη φυσική λειτουργία του και τα περιβαλλοντικά οφέλη από τη χρήση του. Δυστυχώς όμως διαλύθηκε από τον αέρα , επειδή ήταν συναρμολογημένος από πλαστικά πάνελ χωρίς μεγάλη αντοχή.

Χρωστάμε μεγάλη ευγνωμοσύνη και πολλά ευχαριστώ στους γονείς του σχολείου μας , κ. Αλέξανδρο Ασθενίδη και κ. Ελένη Φλεριανού, που ευγενώς προσφέρθηκαν και αντικατέστησαν τον διαλυμένο κάδο  με ένα νέο πιο ανθεκτικό, αναλαμβάνοντας οι ίδιοι το κόστος αγοράς.

IMG 20240402 075732IMG 20240402 075722