Ένα αστέρι, ένας ουρανός συναισθημάτων…

Πόση αγάπη μπορεί να κρύβει ένα αστέρι; Πόσα χρώματα και πόση φαντασία; Όταν τα παιδιά δημιουργούν, κάθε τους πράξη αποκτά ιδιαίτερη αξία. Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στη δράση του Κάνε Μια Ευχή Ελλάδος, τα παιδιά της Α’ τάξης έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό «Σχεδίασε το αστέρι σου». Τι σε κάνει χαρούμενο; Τι αρέσει σε κάθε παιδί; Ένα μωσαϊκό εικόνων και χρωμάτων και ένα αστέρι που καλείται να μεταφέρει στα παιδιά που καταβάλλουν το δικό τους αγώνα, τη συμπαράσταση και την αγάπη των μικρών μαθητών του σχολείου μας. Η προθυμία και η διάθεση προσφοράς μεγάλη, ευχές και σχέδια και η προσδοκία, αυτή η απλή πράξη, αφιερωμένη στους μαχητές της ζωής, τους μικρούς ήρωες,  να αναδείξει το πραγματικό νόημα των Χριστουγέννων.

20231215 101910 1