Στις 15 Μαΐου τα παιδιά της Α κ Β τάξης επισκέφθηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στη Νέα Μάκρη. Εκεί αφού παρακολούθησαν την “θεωριτικη εκπαίδευση” στη συνέχεια έγιναν οι ίδιοι οδηγοί για να εφαρμόσουν όσα έμαθαν… Εκτός από την κυκλοφοριακή αγωγή τα παιδιά γνωρισαν και έναν εκπαιδευτή σκύλου μαζί με τον σκύλο του. Μας μίλησε για τις ανάγκες των σκυλων και για τον τρόπο με τον οποίο τους εκπαιδεύουν. Στο τέλος μας έκαναν και μια επίδειξη τι έχει μάθει ο δικός του σκύλος.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και με τα δύο μέρη της εκδρομής καθώς ήταν πρωτόγνωρα για αυτά.
IMG 20230515 100340 IMG 20230515 103534

Συνεχίστε την ανάγνωση

Η κ. Χριστίνα Σταθάκη πραγματοποίησε στο σχολείο μας, τον Μάιο, μία εξαιρετικά χρήσιμη παρουσίαση σχετικά με την οδηγική μας συμπεριφορά είτε σαν οδηγοί είτε σαν πεζοί. Συγκεκριμένα, ενημέρωσε μεταξύ άλλων  τη μαθητική μας κοινότητα για τη σημασία της χρήσης του σωστού  κράνους ανάλογα με το όχημα που οδηγούμε , τη σπουδαιότητα των ελαστικών και την άμεση αντικατάστασή τους σε περίπτωση φθοράς. Επίσης, αναφέρθηκε σε σημαντικά ατυχήματα τονίζοντας τις παραλείψεις και τα λάθη που σημειώθηκαν, παρουσίασε τα σήματα του ΚΟΚ , ταυτόχρονα αφιέρωσε χρόνο και στην ορθή οδήγηση του ποδηλάτου καθώς και των ρούχων που πρέπει να φοράει ένας ποδηλάτης. Τέλος με τη βοήθεια αυτοκόλλητου τάπητα στο δάπεδο, μίλησε για τις διαβάσεις και τα φανάρια.

Ευχαριστούμε τη κ. Σταθάκη και ελπίζουμε στο μέλλον να επισκεφτεί  ξανά το σχολείο μας για μία ανάλογη ενημέρωση!

viber image 2023 05 18 19 01 31 1873 1

Συνεχίστε την ανάγνωση