QR Code

Όλα τα στοιχεία επικοινωνίας του ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΦΙΔΝΩΝ με QR Code…

* “Πατήστε” πάνω στην εικόνα και “σαρώστε” τον κωδικο.

«Ροβινσώνας Κρούσος» – Μέγαρο Μουσικής

Στις 28/3/2023, όλοι οι μαθητές του σχολείου μας, παρακολούθησαν την εξαιρετική παράσταση

«Ροβινσώνας Κρούσος», στο Μέγαρο μουσικής. Το σπουδαίο βιβλίο του συγγραφέα Daniel Defoe [Ντάνιελ Νταφόε], ενός από τους θεμελιωτές του αγγλικού μυθιστορήματος. Ο Ροβινσώνας αγαπά τις εξερευνήσεις και αναζητά την περιπέτεια. Σαλπάρει με ένα καράβι και υπόσχεται στην αγαπημένη του Φίνα να επιστρέψει γρήγορα. Όμως στο δρόμο ναυαγεί σε ένα ερημονήσι. Ολομόναχος στην αρχή, με μοναδικά εφόδια τις γνώσεις και την εφευρετικότητά του, καταφέρνει να επιβιώσει στην άγρια φύση. Στη συνέχεια θα αποκτήσει συντροφιά τον πιστό υπηρέτη Παρασκευά και έναν φλύαρο παπαγάλο. Καλλιεργεί τη γη, εκτρέφει ζώα, φτιάχνει εργαλεία, το πρώτο ψωμί, το πρώτο πήλινο πιάτο, κατασκευάζει σπίτι και βάρκα. Αντιμετωπίζει άγριους κανίβαλους και αδίστακτους κουρσάρους, διατηρώντας πάντα άσβεστη τη φλόγα της ελπίδας ότι κάποια στιγμή, κάποτε, θα επιστρέψει στο πατρικό του και στην αγαπημένη του. Περάσαμε καταπληκτικά.

viber image 2023 04 24 09 26 59 561 viber image 2023 04 24 09 26 58 939