Μια παράδοση που μετράει ήδη 6 χρόνια στο σχολείο μας… Εκτάκια υιοθετούν πρωτάκια και τα καλωσορίζουν στο δημοτικό, ανοίγουν την αγκαλιά τους σαν μια διαρκή υπόσχεση πως θα είναι εκεί, στα πρώτα τους βήματα και θα τα καθοδηγούν. Σαν μεγαλύτερα τους αδέλφια έτοιμα να τα στηρίξουν, να τα συμβουλευσουν, ώστε να νιώθουν ασφάλεια καθώς εγκλιματίζονται στη νέα τους καθημερινότητα.
Έτσι λοιπόν και φέτος τα παιδάκια της Α τάξης “υιοθετήθηκαν ” από τους μαθητές της Έκτης τάξης, σε μια εκδήλωση που έλαβε χώρα στο γήπεδο Αφιδνών “Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου”, παράλληλα με τον εορτασμό της 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Αθηλητισμού. Οι μαθητές της έκτης τάξης παρουσίασαν τα πρωτάκια και τα καλωσόρισαν με σύντομα στιχάκια. Έκατσαν μαζί τους, συζήτησαν, και γνωρίστηκαν.

IMG 1a854c4324ddf045ccb577448b9bcf60 V IMG 1c02d32f7b5a6cf8c9fa9fae379ceec1 V

Συνεχίστε την ανάγνωση