ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΤΑΞΗ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ

(Π.Δ. 79/2017)

(εγκύκλιος ΥΠΑΙΘ Φ.6/18474/Δ1/18-2-2022)

1. Στην Α΄ τάξη του σχολείου μας για το σχολικό έτος 2022-23 εγγράφονται από 1 μέχρι 20 Μαρτίου 2022 και από τις 08.30 π.μ. μέχρι τις 10.00 π.μ. υποχρεωτικά οι μαθητές/μαθήτριες που γεννήθηκαν το 2016 και η μόνιμη κατοικία τους βρίσκεται εντός των ορίων της Δ.Ε. Αφιδνών. (Κάθε εκπρόθεσμη εγγραφή θα παραπέμπεται υποχρεωτικά  στη Δ/νση Π.Ε για να γίνει δεκτή.)

1. Για την εγγραφή απαιτούνται:

• Αίτηση (Χορηγείται και συμπληρώνεται στο σχολείο.)

• Πιστοποιητικό γέννησης ( Δεν απαιτείται η προσκόμισή του. Βεβαίωση γέννησης μπορεί να εκδοθεί και από το σχολείο μέσω του συστήματος myschool.)

• Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο να αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια και φωτοτυπία των αντίστοιχων σελίδων.

• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή  (ΑΔΥΜ)  συμπληρωμένο από Ιατρό (Θα βρείτε το έντυπο στο Νηπ/γείο ή στο Δημοτικό και μπορείτε να το προσκομίσετε και το Σεπτέμβριο μέχρι την έναρξη των μαθημάτων.)

• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο να φαίνεται η δ/νση κατοικίας του μαθητή. (Λογαριασμός ΔΕΗ ή Ε1 ή Δήλωση μίσθωσης ακινήτου σε περίπτωση ενοικίασης)

• Βεβαίωση φοίτησης από το Δημόσιο ή Ιδιωτικό Νηπιαγωγείο που φοίτησε το παιδί και διαθέτει άδεια ίδρυσης και λειτουργίας από το Υπουργείο Παιδείας.

1. Για την εγγραφή στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα απαιτούνται:

• Αίτηση –Δήλωση εγγραφής στο ολοήμερο (Χορηγείται και συμπληρώνεται στο σχολείο.)

1. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψή σας στο σχολείο, παρακαλούμε θερμά:

• Να έχετε μαζί σας την αστυνομική ταυτότητα ή άλλο επίσημο έγγραφο που να πιστοποιεί την ταυτοπροσωπία του γονέα που κάνει την εγγραφή.

• Να τηρείτε τα απαιτούμενα μέτρα αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού, σύμφωνα με τις ανακοινώσεις του Ε.Ο.Δ.Υ.

Ο Δ/ντής του σχολείου

Μ. Παπαδογιαννάκης