Το blog των εταίρων μας:
https://erasmussp6gdynia.wordpress.com/
Το blog των φίλων μας από την Πολωνία το βρίσκουμε στην πλευρική στήλη της ιστοσελίδας μας, κάνοντας κλικ πάνω στην φωτογραφία τους.
Το blog των εταίρων μας:
https://erasmussp6gdynia.wordpress.com/
Το blog των φίλων μας από την Πολωνία το βρίσκουμε στην πλευρική στήλη της ιστοσελίδας μας, κάνοντας κλικ πάνω στην φωτογραφία τους.
Τα παιδιά ετοιμάζουν να παρουσιάσουν το παραμύθι της Αγγελικής Βαρελλά: «Κορόνα από χιόνι».
Οι προετοιμασίες είναι πολλές, το διαβάζουν, το δραματοποιούν, το εικονογραφούν, κάνουν πρόβες…
Η αγαπημένη συγγραφέας των παιδιών, Αγγελική Βαρελλά, στο παραμύθι της: «Κορόνα από χιόνι», μας μιλάει με γλυκό και τρυφερό τρόπο για τη σχέση ενός παππού με το εγγόνι του και μας εξηγεί τον κύκλο της ζωής.
Μας ταξιδεύει στη μακρινή και παγωμένη Λαπωνία, όπου ο μικρός Ίβαλ περνάει πολύ χρόνο με τον παππού του και τον αγαπάει πολύ. Εκείνος, όμως, είναι πολύ γέρος πια και σκέφτεται να κάνει ένα μεγάλο ταξίδι, να γίνει βασιλιάς στο χιονισμένο βουνό. Ο Ίβαλ όμως, θυμώνει με τον παππού του.
Τα χρόνια περνούν γρήγορα. Κάποτε ο Ίβαλ θα γίνει και αυτός παππούς και θα πρέπει να κάνει και εκείνος ένα μεγάλο ταξίδι. Φτάνει και η δική του σειρά να μιλήσει στον εγγονό του και να του εξηγήσει για το μεγάλο ταξίδι για το χιονισμένο βασίλειο, για την κορόνα από χιόνι που πρέπει να φορέσει…
Την ιδέα για το λεξικό μας την έδωσαν οι εταίροι μας από την Πολωνία.
Ευχαριστούμε πολύ!! Dziękuję!!