Προτάσεις από τα Αποθετήρια

e-yliko

1. Ένα σύντομο βίντεο το οποίο παρουσιάζει τη θεωρία του Μαρξισμού πολύ συνοπτικά. Βασίζεται στο βιβλίο “50 Οικονομικές Θεωρίες που επηρέασαν την ανθρωπότητα” Εκδόσεις Κλειδάριθμος, Επιμέλεια Donald Marron. Δημιουργήθηκε με το PowToon.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΖΑΚΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ   εδώ

photodendro (εκπαιδευτικό λογισμικό)

1. ΕΡΜΗΣ : Διερευνητικό λογισμικό πολυμέσων για τη συνδυασμένη μελέτη οικονομικών και κοινωνικών δραστηριοτήτων των ανθρώπων. Δίνει έμφαση στην οργάνωση και διοίκηση των επιχειρήσεων, την αξιοποίηση και κατανομή ενεργειακού δυναμικού στον Ελλαδικό χώρο, καθώς τη σχέση προσφοράς και ζήτησης κατά τις εμπορικές συναλλαγές. Το λογισμικό ΕΡΜΗΣ είναι ένα εκπαιδευτικό λογισμικό με διαθεματικό χαρακτήρα, το οποίο στηρίζεται στην ιδέα της «λειτουργικής συνύπαρξης» και «αξιοποίησης» με τα άλλα διδακτικά μέσα του σχολείου.

ΦΟΡΕΑΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ: ΙΤΥΕ    εδώ

aesop

1. Ένα σενάριο που επιχειρεί να εισάγει τους μαθητές του Γυμνασίου στις βασικές έννοιες της κοινωνικής διαστρωμάτωσης και της κοινωνικής κινητικότητας. Παρουσιάζονται τα είδη κοινωνικής διαστρωμάτωσης και κοινωνικής κινητικότητας και η σχέση τους με τους τύπους κοινωνιών, την κοινωνική ανισότητα και τις δυνατότητες ευκαιριών.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΕΙΚΤΑΚΗ   εδώ

photodendro (ανοιχτές εκπαιδευτικές πρακτικές)

1. Μια εκπαιδευτική πρακτική που αναφέρεται στο κεφάλαιο τρία (3) (η παραγωγή της επιχείρησης και το κόστος) του μαθήματος Αρχές Οικονομικής Θεωρίας της Γ΄ τάξης λυκείου και ειδικότερα στις ενότητες: 1.Συνολικό προϊόν-Μέσο και Οριακό προϊόν 2.Ο νόμος της φθίνουσας απόδοσης 3.Μέσο κόστος-Οριακό κόστος.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΒΟΥΔΟΥΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ  εδώ