Οι δάσκαλοι του γένους

Σχεδιάγραμμα του μαθήματος.

δασκαλοι γενους

Σύντομη περίληψη του μαθήματος.

Τι ήταν οι δάσκαλοι του γένους και ποιο το έργο τους;

Οι δάσκαλοι του γένους ήταν μορφωμένοι Έλληνες που κατά τη περίοδο της τουρκοκρατίας έφυγαν για σπουδές στο εξωτερικό και με το έργο τους συνέβαλαν στη καλλιέργεια της ελληνικής παιδείας. Οι δάσκαλοι του γένους δίδασκαν σε ναούς, σχολεία, δημόσιους χώρους, τύπωναν επιστολές, άρθρα και βιβλία και βοήθησαν στην ίδρυση σχολείων, την τόνωση της ελληνικής παιδείας και στην ανάπτυξη του φιλελληνισμού στη Δύση. Πολλοί ήταν ή έγιναν αργότερα κληρικοί.

Τι ονομάστηκε νεοελληνικός διαφωτισμός;

Την εποχή αυτή κυριαρχεί ο Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός, ο οποίος επηρεάζει και την Ελλάδα. Οι νέες φιλελεύθερες και ριζοσπαστικές ιδέες που φτάνουν στην Ελλάδα, δυναμώνουν την επαναστατική διάθεση των υπόδουλων Ελλήνων, διαμορφώνοντας το κίνημα του νεοελληνικού διαφωτισμού.

Ποιες μεγάλες μορφές του νεοελληνικού διαφωτισμού γνωρίζετε;

Μεγάλες μορφές του νεοελληνικού διαφωτισμού είναι ο Ρήγας Βελεστινλής και ο άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός, οι οποίοι προσπαθούν να αφυπνίσουν το γένος και να βοηθήσουν με κάθε τρόπο την ελληνική επανάσταση.