Κεφάλαιο 17ο – Αριθμοί από το 10 μέχρι το 20

Η ενότητα αυτή έχει αυξημένες απαιτήσεις από τα παιδιά και αφού είδαμε ότι αρκετά από τα παιδιά δε ξέρουν να εκφράζουν γραπτώς τους αριθμούς από το 11 και πάνω θα ασχοληθούμε αρκετά σε αυτή την ενότητα με ασκήσεις αντιστοίχησης πλήθους, με τη γραφή των αριθμών, με τη διάταξή τους σε σειρά.

Καταπληκτικές εργασίες πάνω στους αριθμούς από 11 εώς 20 από τη Τάξη Αστεράτη.

Θα ακολουθήσουμε και εμείς τη πρόταση της Ιωάννας και θα αφιερώσουμε την εβδομάδα αυτή στην εκμάθηση των αριθμών από 11 εώς 20.

Για να δείξουμε αρχικά τους αριθμούς 11 και 12 χρησιμοποιούμε τα παρακάτω ρολόγια, τα οποία άλλωστε οι μαθητές βλέπουν καθημερινά και στη τάξη μας, αλλά και στο σπίτι τους, οπότε η εικόνα του αριθμού, βρίσκεται ήδη στο μυαλό των περισσότερων.

Ρολόι Πολύχρωμο  Ρολόι

Με το επόμενο ρολόι θα επιχειρήσουμε να δούμε ποιοι μαθητές εντόπισαν το λάθος στην ακολουθία (σειρά) των αριθμών.

Λαθος ωρα

Για το λόγο αυτό θα χρησιμοποιήσουμε και τα λογισμικά που υπάρχουν. Για αρχή από το jele.gr

Αριθμοι

Επόμενο παιχνίδι το δώρο γενεθλίων όπου εξασκούνται οι μαθητές στους αριθμούς μέχρι το 20.

Δωρο γενεθλιων

Ακολουθούμε στη συνέχεια τις ασκήσεις από το νησί του Άσσου και μπαίνουμε στις ασκήσεις με τους αριθμούς από 11-20.

Αριθμοι 11-20

Εργασία μαθηματικών που μπορεί να δοθεί για το σπίτι ή την ώρα των καλλιτεχνικών ή ακόμη και στο μάθημα.

Ανεβοκατεβαινω τους αριθμους 1-20

Και οι αριθμοί, για να τους χρωματίσουν τα παιδιά.

numberscoloringpage

Μια ακόμη ζωγραφιά όπου τα παιδιά μπορούν να χρωματίσουν την εικόνα, αφού ενώσουν τους αριθμούς από το 1 μέχρι το 20.

Ενωνω τις τελειες 1-20