Επανάληψη (7 γράμματα)

Μέχρι τώρα, κάθε γράμμα παίρνει περίπου 2 μέρες για την ανάλυσή του. Η Παρασκευή συνήθως μένει για επανάληψη όσων συναντήσαμε μέχρι τώρα. Ως δραστηριότητες αυτή τη Παρασκευή έχουμε προετοιμάσει ένα παιχνίδι για αρχή. Στο μαγνητικό πίνακα της τάξης, θα κολλήσουμε τα γράμματα με μαγνητάκια που έχουμε προμηθευτεί. Οι μαθητές θα τα βλέπουν όλα και θα μπορούμε να λέμε από μια-δυο λέξεις στο καθένα και αυτά θα πρέπει να επιλέξουν τα κατάλληλα γράμματα και να τη γράψουν. Οι μαθητές που θα κάθονται, μπορούν να τις γράφουν στο δικό τους τετράδιο και αν δυσκολεύονται να κοιτάζουν και στο πίνακα.

Θα εκμεταλλευτούμε επίσης το χρόνο να φτιάξουμε πάλι τα γράμματα με τις πλαστελίνες μας καθώς και να τα ζωγραφίσουμε με τους μαρκαδόρους μας σε λευκές κόλλες. Όταν φτιάξουμε και τα 7 γράμματα που έχουμε δει ως τώρα, ο κάθε μαθητής θα διαλέξει από μια λέξη που θα μπορεί να γράψει και αν χρειάζεται βοήθεια θα του τη δώσουμε. Μόλις η ζωγραφιά ολοκληρωθεί, μπορούμε να τις αναρτήσουμε στον χώρο που έχουμε για τις ζωγραφιές.