Ιδέες για τη περιβαλλοντική εβδομάδα

Στα πλαίσια των δράσεων για τη περιβαλλοντική εβδομάδα, στη πρώτη τάξη, κάναμε τα εξής:

Προβλήθηκε η ταινία Wall-E η οποία πραγματεύεται το μέλλον του κόσμου, σε μια γη, η οποία έχει γεμίσει σκουπίδια.

Έγινε η παρουσίαση powerpoint όπου τα παιδιά ακολουθώντας τον Λουκά και την Άννα ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα: «Χρησιμοποιώ υπεύθυνα». Το πρόγραμμα αφορά 2 παιδιά που θέλουν να διοργανώσουν ένα πάρτι. Το θέμα όμως είναι αν θα κάνουν τα σωστά βήματα, για να προστατεύσουν το περιβάλλον ή θα το επιβαρύνουν ακόμη περισσότερο.

Με τους μικρούς μαθητές, θάψαμε κάποια σκουπίδια, σε μια ακρή της αυλής όπου έχει χώμα και θα τα ξεσκάψουμε μετά από μια βδομάδα, να δούμε αν θα έχουν “εξαφανιστεί’. Σκοπός είναι να δουν τα παιδιά ότι θα έχουν παραμείνει αναλλοίωτα, οπότε πρέπει να προσέχουμε τον όγκο σκουπιδιών που δημιουργούμε.

Τέλος κάναμε κατασκευές τύπου αφίσα-κολάζ, τις οποίες και εκθέτουμε στους τοίχους του σχολείου μας, μαζί με υλικό που κατασκεύασαν και οι άλλες τάξεις.

IMAG0194 IMAG0195

IMAG0193IMAG0192