Πιστεύω σε σένα!!!

Viber 2022 11 07 16 36 36 745

Σήμερα θέλαμε να ξεκινήσουμε την εβδομάδα και την ημέρα μας με χαμόγελα! Αρχικά μιλήσαμε για την αυτοεκτίμηση και πόσο σημαντικό είναι να πιστεύουμε στον εαυτό μας για να πετύχουμε τους στόχους μας. Η συζήτηση επεκτάθηκε και στις αρνητικές συνέπειες που έχει η υπερβολική αυτοπεποίθηση η οποία οδηγεί στην αλαζονεία (“Είναι οι ψωνάρες κύριε!” φώναξαν μερικά παιδιά). Καταλήξαμε λοιπόν στο πόσο σημαντικό είναι όχι μόνο να πιστεύουμε στον εαυτό μας αλλά επίσης να αναγνωρίζουμε και να λέμε τα θετικά στοιχεία των άλλων ανθρώπων γύρω μας. Έτσι ξεκίνησε η δραστηριότητα μας “Πιστεύω σε σένα!”.

Viber 2022 11 07 16 36 37 319

Κάθε παιδί πήρε ένα χαρτάκι post-it καθώς κι ένα χαρτί με το όνομα ενός συμμαθητή ή μιας συμμαθήτριας. Στόχος ήταν να πει έναν καλό και αληθινό λόγο γι’αυτόν/-ήν. “Πιστεύω σε σένα, είσαι καλός στα αγγλικά! Είσαι καλή στα γράμματα!, Είσαι καλός με τα σκυλάκια!”  Στη συνέχεια τα παιδιά σηκώθηκαν και περιφέρθηκαν στην τάξη. Μετά από σύνθημα τα παιδιά έτρεξαν και κόλλησαν το χαρτάκι στην πλάτη του αντίστοιχου παιδιού. Καθίσαμε και διαβάσαμε τι είχε γράψει ο καθένας και η καθεμιά για τον άλλον/-η. Τα χαμόγελα ήταν ατόφια στο άκουσμα των λέξεων! Η καλημέρα είχε γίνει ήδη πραγματικότητα! (ευχαριστούμε τον schoolmarius για την ιδέα!)

Viber 2022 11 07 16 36 37 898           Viber 2022 11 07 16 36 37 629