Ας περιαυτολογήσουμε!

Το Δημοτικό σχολείο Βουβοποτάμου βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την κεντρική εκκλησία του χωριού! Λειτουργεί σαν 2/θέσιο αν και σε φασαρία μπορούμε να φτάσουμε και τα εξαθέσια δημοτικά, αν το βάλουμε στόχο…

Αποτελείται απο τρείς ευρύχωρες, ευάερες, ευήλιες αίθουσες διδασκαλίας και μια μικρή αίθουσα υπολογιστών.

Τέλος, υπάρχει και μια αίθουσα για τους δασκάλους όπου λαμβάνουν χώρα οι πολύωρες συνεδριάσεις – ΠΑΝΤΑ μετά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου- με στόχο την μέγιστη αποτελεσματικότητα, τις καλύτερες δυνατές συνθήκες διδασκαλίας κι εργασίας, την προώθηση αγαστής συνεργασίας, την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση, τη βελτιστοποίηση του εκπαιδευτικού συστήματος, την παύση των πολέμων, την εξάλειψη της φτώχειας, την παγκόσμια ειρήνη και λίγα ακόμη προσγειωμένα σχέδια.

Στο σχολείο μας υπάρχει τεράστια αυλή που προς το παρόν λειτουργεί ως γήπεδο ποδοσφαίρου, σκηνή θεατρικών παραστάσεων, κήπος και πεδίο στοχοβολής και φυσικά μετά το σχόλασμα σαν… κοτέτσι για τις φιλικές γειτόνισσες κοτούλες και τον περήφανο κόκκορά μας!